Zvláštne: Bývalého čínskeho prezidenta nedobrovoľne vyviedli zo zjazdu strany

Bývalý čínsky prezident Chu Ťin-tchao bol nečakane vyvedený zo sobotňajšieho záverečného ceremoniálu zjazdu komunistickej strany. Svedkami boli novinári agentúry AFP na mieste.

Krehko vyzerajúci 79-ročný Chu sa spočiatku zdráhal opustiť prvý rad členov stáleho výboru politbyra v pekinskej Veľkej sále ľudu, kde sedel vedľa prezidenta Si Ťin-pchinga.

Potom, čo s ním stevardi prehovorili, prebehol krátky rozhovor so Siom a premiérom Li Kche-čchiangom. Stevard, ktorý držal Chuovu ruku, vyviedol bývalého prezidenta von.

Cestou Chu ešte niečo povedal Siovi. Chu nie je považovaný za priaznivcov Si Ťin-pchinga, pretože dáva prednosť tradičnému kolektívnemu vedeniu krajiny, zatiaľ čo Si sa snaží vládnuť sám a po neobmedzenú dobu.

V roku 2018 čínsky parlament zrušil nariadenie, že prezident môže byť vo funkcii len dvakrát a teraz boli v tomto duchu upravené aj stanovy komunistickej strany Číny, čo naznačuje, že pri moci zostane po tretie obdobie Si Ťin-pching.

V roku 2018 totiž parlament vyškrtol z ústavy klauzulu obmedzujúcu výkon funkcie prezidenta na dva po sebe nasledujúce mandáty.

Keď navyše Chu ešte sedel, je vidieť že Si položil ruku na dokument, po ktorom Chu siahal.

Cestou Chu bľasol po ramene končiaceho premiéra Li Kche-čchianga, ktorý nebol zvolený do nového ústredného výboru. Vedľa Li Kche-čchianga chýbajú na zozname členov nového ústredného výboru aj ďalší traja členovia súčasného stáleho výboru.

Členmi toho nového sa nestanú ani Li Čan-šu, Wang Jang a Chan Čeng, pretože už je im rovnako ako doterajšiemu premiérovi vyše 67 rokov, čo je veková hranica, ktorá podľa pravidiel znemožňuje znovuzvolenie.

Na novom zozname členov ústredného výboru okrem nich ale schádzajú aj guvernér čínskej centrálnej banky a predseda bankového a poisťovacieho dozorného úradu.

Chu, ktorý odišiel do dôchodku v roku 2013, sa minulú nedeľu na začiatku zjazdu objavil s úplne šedivými vlasmi.

Všeobecne sa očakáva, že 69-ročný Si bude tento víkend znovu potvrdený vo funkcii generálneho tajomníka strany, čo mu otvorí cestu k získaniu normalizačného tretieho funkčného obdobia čínskeho prezidenta v marci budúceho roka.

Nový ústredný výbor zložený z približne 200 vysokých straníckych funkcionárov bol zvolený v sobotu krátko po jedenástej hodine dopoludnia, informovala štátna mediálna agentúra Sin-chua bez toho, aby zverejnila úplný zoznam členov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *