Orbán si zase v Bruseli vybojoval svoje! Maďarsko dostalo výnimku na plyn

Maďarsku bola udelená výnimka z prípadného stropu na cenu zemného plynu, ktorý Európska únia v budúcnosti zavedie. V piatok to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán.

„Máme výnimku zo stropu ceny plynu, takže bezpečnosť dodávok plynu do Maďarska nebude ohrozená,“ napísal Orbán na Facebooku. Dodal tiež, že ak sa EÚ dohodne na spoločnom nákupe plynu, nebude takáto dohoda pre Maďarsko záväzná.

Vedúci predstavitelia Európskej únie nedokázali na piatkovom summite po zdĺhavých rokovaniach prekonať názorové rozdiely ani medzi niektorými najväčšími štátmi a nedohodli sa na zavedení cenového stropu pre zemný plyn.

Dohodli sa však, že budú aj naďalej hľadať kompromis týkajúci sa opatrení vychádzajúcich z návrhov, ktoré v tomto ohľade predložila Európska komisia na začiatku tohto týždňa.

Summit EÚ sa zhodne na ďalšom postupe voči Rusku a pomoci Ukrajine

Zhodnúť sa na spoločnej reakcii na stupňujúcu sa ruskú agresiu a ďalšej podpore Ukrajiny by sa dnes mali prezidenti a premiéri krajín Európskej únie. Počas záverečného druhého dňa bruselského summitu tiež preberú ďalšie zahranično-politické témy vrátane vzťahov s Čínou.

Šéfovia štátov sa stretnú nedlho po tom, čo dnes ráno schválili prípravu ďalších krízových krokov proti vysokým cenám energií. Druhý deň rokovania by podľa diplomatov nemal trvať tak dlho, pretože v otázke vojny na Ukrajine sú členské krajiny jednotnejšie ako v téme stropu na ceny plynu. Lídri zrejme odsúdia nelegálne ruské pokusy o anexiu ukrajinských území a budú hovoriť o ďalšom tlaku na Rusko. Chcú tiež pohroziť ďalšími sankciami Bielorusku, ak by sa zapojilo do ruskej invázie. Chystajú sa tiež vyzvať na uvoľnenie zvyšných troch miliárd eur z doteraz schválenej makroekonomickej pomoci Ukrajine a opäť sa zaviazať k podpore jej povojnovej rekonštrukcie.

Cena plynu pre európsky trh ďalej klesá, kľúčový kontrakt stráca asi desať percent

Cena plynu pre európsky trh sa po štvrtkovom raste dnes vrátila k poklesu. Krátko pred poludním vykazoval termínový kontrakt na plyn s dodaním v novembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku pokles približne o desať percent na 114 eur za megawatthodinu.

Meteorológovia očakávajú na Ukrajine miernejšiu zimu, než je obvyklé

Ukrajinské hydrometeorologické centrum predpokladá, že nadchádzajúca zima bude na Ukrajine o niečo miernejšia ako obvykle. Teploty od decembra do februára podľa nich budú asi o jeden až dva stupne Celzia nad priemerom, informovalo centrum.

Ide o dobrú správu pre Ukrajincov, ktorí sa desia dlhého obdobia s mrazivými teplotami v situácii, keď Rusko podniká intenzívne útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a ukrajinské úrady kvôli nim pristupujú k odstávkam prúdu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *