V Chorvátsku sa ochladí! Vezmite si hrubé svetre, tu bude chladno

Na Slovensku sa začínajú letné prázdniny a na cestách sa začínajú tvoriť dlhé kolóny vozidiel smerujúcich do chorvátskeho leta. Slováci dúfajú v príjemné teploty, ktoré v posledných dňoch na domácej pôde chýbajú, ale treba mať na pamäti, že aj v Chorvátsku je počasie nevyspytateľné.

Nie vždy je ideálne počasie na kúpanie. V niektorých častiach krajiny sa stretneme so studenými frontami a teploty nie sú práve tropické. Hoci denné teploty dosahujú okolo 25 °C, večer sa ochladí a teploty klesnú pod 20 °C.

Prvý víkend v Chorvátsku nemusí byť z teplotného hľadiska príjemný. V sobotu sa očakáva dážď a teploty klesnú na 20 °C. Napríklad na ostrove Krk sa očakáva dážď a maximálna denná teplota dosiahne 23 °C, čo nie je ideálne na kúpanie.

Na Makarskej bude situácia len o niečo lepšia, ale vyskytnú sa búrky a dážď bude pokračovať až do nedele. Začiatkom budúceho týždňa bude na väčšine územia Chorvátska teplejšie, s dennými teplotami do približne 29 °C. V stredu sa však očakáva ochladenie a opäť začne pršať.

Ak teda niekto plánoval stráviť prvých 14 júlových dní na pláži v Chorvátsku, mal by sa pripraviť na prehodnotenie svojich plánov. Nie je však problém naplánovať si výlety do miest alebo navštíviť prírodné krásy krajiny, napríklad Plitvické jazerá. Mierny dážď alebo vánok nemusia byť na týchto výletoch prekážkou, naopak, môžu priniesť osvieženie.

Chorvátsky hydrometeorologický úrad predpovedá veľmi premenlivý júl, ktorý môže byť nakoniec teplejší ako priemer, ale aj daždivý. Na druhej strane sa očakáva, že august bude veľmi horúci a suchý, čo by sa mohlo pretiahnuť až do septembra, takže je to skvelý čas pre tých, ktorí nemajú deti viazané na prázdniny.

Nanešťastie, komáre budú pravdepodobne sužovať krajinu celé leto. V niektorých oblastiach krajiny spôsobili takú spúšť, že sa objavujú výzvy na vyhlásenie prírodnej katastrofy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *