Čína: USA sa pokúsili zvrhnúť najmenej 50 vlád

Ak sa dá veriť novej čínskej správe, CIA sa už roky zaoberá hackerskými útokmi, rozsiahlou špionážou a inscenovaním falošných „farebných revolúcií“ po celom svete pomocou špeciálnych druhov technológií.

Správa, ktorú zverejnilo čínske Národné centrum ochrany pred počítačovými vírusmi a spoločnosť 360 zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou, sa zaoberá kľúčovými technologickými prostriedkami, ktoré CIA využíva na plánovanie a podporu nepokojov po celom svete.

Okrem iného poukazuje na to, že rýchly rozvoj internetu poskytol spravodajským agentúram „novú príležitosť“ zapojiť sa do infiltrácie a podvratnej činnosti v iných krajinách a regiónoch.

Podľa správy CIA pracuje rovnakým spôsobom už desaťročia, pričom zvrhla alebo sa pokúsila zvrhnúť najmenej 50 legitímnych vlád na celom svete a vyvolala rozsiahle nepokoje v snahe dosiahnuť zmenu režimu.

Či už ide o farebnú revolúciu na Ukrajine v roku 2014 alebo údajné ľudové revolúcie, ktoré sa uskutočnili v krajinách ako Taiwan, Mjanmarsko a Irán, za všetkým stoja americké spravodajské služby.

Čínske štátne médiá uvádzajú, že vedúce postavenie USA v oblasti telekomunikačných technológií poskytlo CIA a podobným aktérom jedinečnú príležitosť vytvoriť všade šifrované siete. CIA tiež pomohla opozičným aktivistom a povstalcom vyhnúť sa sledovaniu a zatknutiu.

Ďalšou metódou je poskytovanie offline komunikačných služieb skupinám kritickým voči režimu, aby mohli zostať v kontakte s vonkajším svetom aj v čase, keď je internet nefunkčný.

Google a Twitter okrem iného spustili bezplatné služby, v rámci ktorých sa hlasové správy dajú bezplatne konvertovať na príspevky a nahrať na internet, aj keď je v danej krajine internet nefunkčný.

Tretím spôsobom, ktorým podľa opisu CIA a podobné spravodajské agentúry pomáhajú povstalcom, je poskytovanie technologického vybavenia a nástrojov opozičným skupinám, ktoré sa majú používať pri demonštráciách a protestoch, aby sa mohli ľahko a v krátkom čase zmobilizovať veľké skupiny ľudí na rôznych miestach.

Softvér „Riot“ bol tiež vyvinutý Spojenými štátmi a podporuje 100 % nezávislé širokopásmové siete, poskytuje variabilné WiFi siete a nespolieha sa na žiadny tradičný spôsob fyzického prístupu.

Podľa správy tiež nepotrebuje na fungovanie telefónne, káblové alebo satelitné pripojenie a môže ľahko uniknúť akejkoľvek forme vládneho dohľadu.

Milióny sa vynaložili aj na vývoj výskumu informačných systémov určených na podporu opozície a skupín kritických voči vládam na celom svete rôznymi spôsobmi.

Okrem toho čínske Národné centrum ochrany pred počítačovými vírusmi a 360 zaznamenali niekoľko prípadov výskytu trójskych koní a podobného škodlivého softvéru, ktorý môže byť spojený so CIA pri kybernetických útokoch zameraných na čínske ciele.

Okrem uvedených metód vyvolávania nepokojov v iných krajinách sú kybernetické útoky metódou, ktorú údajne často využíva CIA, a spravodajská komunita používa aj špeciálne digitálne nástroje na „kradnutie“ citlivých informácií.

„Prvý kybernetický útok CIA sa zvyčajne uskutočňuje proti sieťovému zariadeniu alebo serveru obete. Po získaní prístupu k cieľu ďalej skúma topológiu siete cieľovej organizácie a presúva sa na ďalšie sieťové zariadenia vo vnútornej sieti, aby ukradla ďalšie citlivé informácie a údaje,“ uvádza Global Times.

Cieľový počítač je monitorovaný v reálnom čase 24 hodín denne a všetky informácie sa zaznamenávajú. Po pripojení zariadenia USB sa automaticky sledujú a kradnú súkromné súbory na disku USB obete.

Ak to podmienky dovolia, kamera, mikrofón a zariadenie na určovanie polohy GPS na používateľskom termináli sa ovládajú na diaľku.

„Pomocou štandardizovaných špionážnych technických špecifikácií a rôznych metód útoku, ktoré sa navzájom ovplyvňujú, kybernetická zbraň CIA teraz pokrýva takmer všetky internetové prostriedky a prostriedky internetu vecí na celom svete a môže kedykoľvek a kdekoľvek kontrolovať siete iných krajín s cieľom ukradnúť dôležité a citlivé údaje z iných krajín.“

Hovorca čínskej zahraničnej politiky Mao Ning, ktorý na správu poukazuje, zdôrazňuje, že kybernetické útoky a špionáž USA voči iným krajinám si vyžadujú vysokú ostražitosť medzinárodného spoločenstva, a vyzýva USA, aby takéto aktivity zastavili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *