Pokuta za zapnutú klimatizáciu pri zaparkovanom aute. Vodič musel platiť

Výlet do susedného Poľska sa pre niektorých vodičov môže zmeniť na nepríjemné prekvapenie, najmä pokiaľ ide o sankcie od polície. Jedným z problémov, s ktorým sa môžu turisti stretávať, je pokuta za zapnutú klimatizáciu počas parkovania. Tento zákaz platí najmä počas letných mesiacov, keď je používanie klimatizácie bežné. Pravidlá cestnej premávky sa medzi jednotlivými štátmi líšia a niekedy je ťažké sa v nich orientovať. Píše o tom portál AutoŽivě.cz

V prípade Poľska, kam sa často vyberá množstvo Slovákov, je zakázané vzdialiť sa od zapnutého motora vozidla a pristupovať k nemu spôsobom, ktorý by obťažoval okolie emisiami alebo hlukom.

Nedávny prípad, ktorý zverejnil portál AutoŽivě.cz, opisuje situáciu, keď slovenský vodič Tomáš Labloň dostal pokutu za nesprávne používanie klimatizácie počas prestávky v kaviarni. Labloň nechal bežať motor, aby si udržal chladné vozidlo, čo v Poľsku nie je dovolené.

Sankcia, ktorú dostal Labloň, dosiahla sumu takmer 70 eur, čo je zhruba 300 poľských zlotých. Táto pokuta by mu nehrozila na súkromnom pozemku, ale v verejných priestranstvách je lepšie sa vyhnúť riziku provokácie polície.

Pravidlá cestnej premávky na Slovensku, hoci považujú za nesprávne obťažovanie iných účastníkov premávky a obyvateľov hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia a podobne, sú výkladu zákona sporné. Je diskutabilné, či zapnutá klimatizácia spôsobuje zbytočné ponechanie motora vozidla v chode.

Vodiči, ktorí plánujú cestu do Poľska, by mali byť opatrní a oboznámiť sa s miestnymi pravidlami cestnej premávky.

Aj keď zapnutá klimatizácia môže byť považovaná za nevyhnutnosť počas letných mesiacov, v niektorých krajinách môže byť dôvodom na udelenie pokuty. Preto je dôležité rešpektovať pravidlá daného štátu, aby sa predišlo nepríjemnostiam a sankciám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *