Nosíte túto obuv v lete? Robíte obrovskú chybu. Lekári vysvetľujú prečo

V lete chce mať každý dobre upravené nohy, aby ich mohol prezentovať v sandáloch alebo žabkách. Bohužiaľ, tie môžu mať katastrofálny vplyv nielen na naše nohy, ale aj na celé telo! Podiatri tvrdia, že v žabkách by ste rozhodne nemali chodiť. Prečo?

Žabky, crocsy, Birkenstocks a mnohé ďalšie modely – pre mnohých ľudí sú žabky v lete nevyhnutnou obuvou. Sú priedušné a ľahko sa obúvajú a vyzúvajú. Žiaľ, podľa podiatrov nie sú dobrou voľbou, najmä na dlhé prechádzky. Odborníci uvádzajú mnoho dôvodov, prečo sa takejto obuvi vyhnúť a hľadať zdravšiu a zároveň bezpečnejšiu alternatívu.

Prečo by ste nemali chodiť v žabkách?

Začnime hygienickými problémami. Vedci dokázali, že na niekoľkých štvorcových centimetroch žabiek sa nachádza až 18 000 baktérií vrátane nebezpečných fekálnych baktérií. Okrem toho sú žabky často vyrobené z gumy alebo plastu, ktoré sú nielen škodlivé pre životné prostredie, ale podporujú aj potenie nôh a množenie baktérií. Paradoxne, žabky, kvôli ktorým sa staráme o svoje päty, spôsobujú keratózu epidermy. To všetko preto, že ich podrážky počas dňa mnohokrát narazia na päty. V extrémnych prípadoch môže nosenie takejto obuvi viesť k popraskaniu pät.

Žabky tiež zvyšujú riziko zakopnutia a pádu. Je to preto, že naša pozornosť sa sústreďuje na to, aby sme si pri chôdzi udržali topánky na nohách. Náš mozog preto nie je schopný primerane reagovať na zakopnutie a spustiť reakciu, ktorá by nás ochránila pred pádom. A to je len začiatok. Podiatri tvrdia, že v žabkách by sme nemali chodiť aj preto, že majú fatálny vplyv na celé naše telo.

Ako vplýva chôdza v žabkách na ľudské telo?

Prečo by ste ešte nemali chodiť v žabkách? Odborníci vymenúvajú množstvo škodlivých účinkov nosenia tejto obuvi na naše zdravie.

  • Žabky nás nechránia pred úrazmi. Nejde len o úrazy, ktorým je vystavená nezakrytá noha. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v členkovom kĺbe, ktorý je v takejto obuvi veľmi nestabilný.
  • Pri chôdzi v žabkách musia svaly na chodidle vyvinúť kolosálnu prácu, aby sa vaše telo presunulo z miesta na miesto a pritom nestratilo obuv. Tieto (voľným okom nepostrehnuteľné) pohyby svalov a šliach vedú k preťaženiu svalov.
  • Neustála chôdza v žabkách môže viesť k bolestiam chodidiel, kolenných a bedrových kĺbov a dokonca aj chrbtice.
  • Žabky nútia k neprirodzeným pohybom prstov na nohách. Musia sa zovrieť, aby sa topánka udržala na nohe. To vedie ku kontrakcii šliach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *