Toto určite nejedzte v horúcom počasí! Odborníci prinášajú jedálniček

Dovolenkové obdobie je neoddeliteľne spojené s vysokými teplotami, ktoré sťažujú normálne fungovanie. Nepokojný spánok, únava a dokonca aj nechutenstvo sú následky, ktorým musíme čeliť. Genialne.pl odporúča, čo jesť v horúcom počasí.

Horúce dni neprajú jedlu, napriek tomu je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutné. Preto je veľmi dôležité jesť jedlá, ktoré nie sú horúce alebo veľmi korenené. Čo jesť v lete, aby bolo chutné a chladivé? Máme niekoľko návrhov.

Čomu sa v horúcom počasí na tanieri vyhnúť?

Kľúčom k úspechu je, aby ste nejedli potraviny, ktoré vám môžu spôsobiť pocit ťažoby. Medzi ne patria napr:

  • mastné jedlá (napr. rýchle občerstvenie v podobe hamburgerov, hranolčekov, pizze alebo vyprážaného mäsa) spôsobujú, že tráviaci systém sa pri trávení takéhoto jedla viac namáha;
  • sladkosti a sladené nápoje majú na telo podobný účinok ako mastné jedlá;
  • slané potraviny a občerstvenie podporujú dehydratáciu kvôli vysokému obsahu soli;
  • ostré koreniny zvyšujú potenie, ku ktorému aj tak dochádza počas horúčav.

Čo jesť v horúčavách?

Najdôležitejšie je teda systematicky hydratovať organizmus. Najlepšie je jesť ovocie a zeleninu s najvyšším obsahom vody, ako sú paradajky, uhorky, melóny, vodný melón a hrušky. Druhým produktom, ktorý sa odporúča jesť v horúčavách, sú mliečne výrobky, najmä chudé, ako je cmar alebo kefír. Tieto výrobky sú dobrým základom pre smoothies.

Vhodné je tiež konzumovať ľahké šaláty, napr. grécky šalát s uhorkami, olivami, paradajkami s aromatickými bylinkami. Dobrým nápadom budú aj chladené šaláty z červenej repy, uhoriek, paradajok, baklažánu, zeleného hrášku a dokonca aj melónu. Ďalším zaujímavým nápadom na večeru sú cestoviny varené al dente so zeleninou.

Čo piť počas horúcich dní?

Najlepšie je piť vodu a nápoje na báze vody, ktoré telo najlepšie absorbuje. Dobrý nápad je pripraviť si doma džbán limonády alebo izotonika. Ľadové kávy a čaje sú skutočnými raritami, ktoré sú naozaj chutné aj s prísadami. Chladené mušty a sorbety sú podceňované, ale dobré chladivé dezerty, ktoré sú oveľa zdravšou alternatívou štandardných sladkostí.

zdroj: plenum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *