Žiadny strach pred USA? Čínske a ruské vojenské lode si plávali blízko Ameriky, s riadenými strelami

Americká armáda v pondelok odhalila, že začiatkom tohto mesiaca sa loď americkej pobrežnej stráže vydala na rutinnú hliadku v Beringovom mori a jej posádka prekvapene narazila na krížnik s riadenými strelami čínskeho námorníctva PLA.

Ešte vzácnejšie a nečakanejšie však bolo, že pobrežná stráž čoskoro zistila, že čínska loď nebola sama, keď plávala pri pobreží Aljašky, ale sprevádzali ju ďalšie dve čínske vojenské lode a štyri ruské vojenské plavidlá, vrátane torpédoborca. Čínsko-ruská hliadková skupina bola popísaná ako „v jednej formácii“.

Pobrežná stráž pri zverejnení fotografie zo stretnutia uviedla: „Posádka kutra pobrežnej stráže Kimball pri rutinnej hliadke v Beringovom mori narazila na krížnik Čínskej ľudovej republiky s riadenými strelami Renhai CG 101, ktorý sa plavil približne 75 námorných míľ severne od ostrova”.

Podľa ďalších podrobností pobrežnej stráže a správ agentúry Associated Press:

Kimball z Honolulu, plavidlo s dĺžkou 418 stôp, pozoroval, ako sa lode rozišli a rozptýlili. Leteckú podporu lode Kimball poskytovalo lietadlo C-130 Hercules zo stanice pobrežnej stráže na Kodiaku.

„Aj keď formácia operovala v súlade s medzinárodnými pravidlami a normami, budeme reagovať na prítomnosť prítomností, aby sme zaistili, že nedôjde k narušeniu amerických záujmov v námornom prostredí okolo Aljašky,“ uviedol veliteľ 17. okrsku pobrežnej stráže kontradmirál Nathan Moore.

Odkaz na hliadkovú stratégiu „prítomnosť prítomností“ je metóda, ako odradiť také nepriateľské cudzie plavidlá od priblíženia sa k americkým vodám udržiavaním častej hliadkovej činnosti námorníctva a pobrežnej stráže.

Tento posledný incident nasleduje po niečom podobnom pred rokom, keď v septembri 2021 pozorovatelia pobrežnej stráže uvideli čínske lode 50 míľ od Aleutských ostrovov. Čínske a ruské námorníctvo tiež zvyšuje koordinovanú aktivitu v Japonskom mori a v blízkosti japonských ostrovov, proti čomu Tokio protestuje ako proti neoprávnenému vniknutiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *