Budúca premiérka Talianska ubezpečila Zelenského: Spoľahnite sa na našu podporu! Buďte silný a slobodný ukrajinský ľud!

Víťazka volieb v Taliansku a budúca premiérka tejto krajiny Giorgia Meloni ubezpečila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o plnej podpore zo strany nastupujúcej vlády.

Šéfka víťaznej strany Bratia Talianska Giorgia Meloniová vyhlásila „Na našu lojálnu podporu slobody pre ukrajinský ľud sa môžete spoľahnúť. Zostaňte silní a zachovajte si pevnú vieru!“

Zelenskyj zablahoželal Meloniovej k úspechu vo voľbách prostredníctvom tweetu a poďakoval Taliansku za jeho pomoc pre Ukrajinu.

Giorgia Meloniová už pred voľbami avizovala, že Ukrajine pomôže. Iný názor mali jej spojenci vo voľbách Matteo Salvini či Silvio Berlusconi, ktorí spolu s ňou vyhrali voľby.

Ukrajina bude brániť svojich ľudí, ktorí stále žijú na Moskvou okupovaných územiach, uviedol vo svojom nočnom prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Urobil tak v reakcii na hlasovanie na Moskvou okupovaných ukrajinských územiach, ktoré proruské úrady označujú za referenda o pripojení k Rusku.

Okupačné úrady podľa agentúr tvrdia, že ľudia v plebiscitoch súhlasili s pripojením k Rusku. Hlasovanie okrem Kyjeva neuznávajú ani západné krajiny.

„Túto frašku na okupovaných územiach nemožno nazvať ani imitáciou referenda,“ uviedol vo videoproslove Zelenskyj podľa agentúry Reuters. „Budeme konať na ochranu našich ľudí,“ vyhlásil podľa agentúry AFP a spomenul Ruskom okupované ukrajinské regióny, vrátane polostrova Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014. Čoskoro podľa neho tiež prídu dobré správy z frontu, podrobnosti neposkytol. „Postupujeme a oslobodíme našu krajinu,“ povedal.

Proruské úrady medzitým vyhlásili, že všetky okupované regióny, kde sa narýchlo zorganizované hlasovania konali, sa vyslovili za pripojenie k Rusku. Hlasovalo sa v Moskve ovládaných častiach Chersonskej a Záporožskej oblasti, ku ktorej boli pripojené menšie obsadené časti ďalších ukrajinských oblastí, a v samozvaných proruských útvaroch – Doneckej ľudovej republike (DNR) a Luhanskej ľudovej republike (LNR).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *