Ženským olympioničkám vadí, že by s nimi mohli súťažiť transsexuáli. Nie je to extrémistické?

Nové olympijské smernice zdôrazňujú „začlenenie“ transrodových športovcov a diskvalifikujú ich až po preukázaní „nespravodlivej a neprimeranej výhody“, ktorú určia funkcionári v jednotlivých športoch.

„Športovci by mali mať možnosť súťažiť v kategórii, ktorá najlepšie zodpovedá ich vlastnej rodovej identite,“ uviedol Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vo vyhlásení zo 16. decembra.

Toto vyhlásenie, ktoré bolo uverejnené v časopise British Journal of Sports Medicine, predstavuje najnovší krok v desaťročia trvajúcom vývoji politiky týkajúcej sa športovkýň.

Dôsledky by mohli byť ďalekosiahle, keďže MOV udáva tón športu v komunitných skupinách, na stredných školách a univerzitách na celom svete.

Vo svojej najnovšej aktualizácii sa MOV snažil ďalej objasniť kontroverznú politiku týkajúcu sa transrodových osôb, ktorú organizácia vydala v novembri 2021. Tento dokument deklaroval „žiadny predpoklad zvýhodňovania“ mužských športovcov, čo vyvolalo odpor.

Zdá sa, že MOV namiesto toho, aby situáciu objasnil, spôsobil ďalší zmätok a nevôľu medzi niektorými významnými športovcami.

Bývalé olympioničky sa obávajú, že MOV tým, že uvoľnil cestu biologickým mužom, aby mohli ďalej prenikať do ženských kategórií, môže spôsobiť úpadok a prípadný zánik ženského športu.

Tvárou v tvár zdanlivo neporaziteľným biologickým mužským protivníkom sa pravdepodobne zúčastňuje menej dievčat a žien, čím sa znižuje počet talentov.

Mara Yamauchiová, dvojnásobná olympijská víťazka v maratóne za Veľkú Britániu, reagovala na Twitteri na najnovšie oznámenie MOV. Napísala: „Jeho absolútna neúcta k ženám a dievčatám ma tak rozzúrila, že ma až striaslo.“

Yamauchiová si aktualizáciu MOV vysvetlil takto: „Zničíme vaše športy, dámy, ale ste také bezcenné, že sa nebudeme obťažovať pýtať na váš názor.“

MOV však uviedol, že do usmernení prispeli „všetci športovci vrátane transrodových a rodovo odlišných športovcov, ako aj odborníci na ľudské práva, právnici, vedci a lekári“.

Transrodoví aktivisti pochválili MOV za jeho ústretový prístup k transrodovým osobám; niekoľko používateľov Twitteru zopakovalo túto vetu: „Všetky deti si zaslúžia mať prístup k športu.“

„Aha. Takže ženským športovkyniam vadí, že by proti ním súťažili o 40kg ťažší muži? Nech sa hanbia, extrémistky! Samozrejme, pre menej chápavých, to píšem ironicky. Ľudia prosím zobuďme sa.“ píše v diskusii Mário.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *