Talianska premiérka sa tvrdo pustila do Putina: Urobil si obrovskú chybu! Ukrajinu budem podporovať naďalej!

Rusko urobilo obrovskú chybu, keď vojensky napadlo susednú Ukrajinu. Taliansko bude naďalej podporovať Kyjev, kým si Moskva neuvedomí svoju chybu.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na štvrtkovej tlačovej konferencii pred koncom roka uviedla, že pomoc Ukrajine je najlepším spôsobom ukončenia vojny. Meloniová tiež novinárom povedala, že do konca februára sa chystá na cestu do Kyjeva.

„Budeme aj naďalej brániť medzinárodné práva Ukrajiny, jej suverenitu a slobodu,“ povedal Meloni, podľa ktorého je vojenský útok na susednú krajinu absolútne neprijateľný a Rusko ako páchateľ agresie zatiaľ neprejavilo ochotu dosiahnuť mier.

Zároveň je podľa šéfky talianskej vlády potrebné rozlišovať medzi zodpovednosťou ruskej vlády v tejto veci a vinou ruských občanov.

Začiatkom decembra talianska vláda schválila dekrét, ktorý jej umožní poskytnúť Kyjevu na budúci rok vojenskú pomoc bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu.

Strana Bratia Talianska premiéra Meloniho je jednoznačne za podporu Ukrajiny. Postoj ďalších dvoch lídrov strán vládnej koalície, Mattea Salviniho a Silvia Berlusconiho, nie je taký jasný. Šéf Ligy Salvini aj bývalý taliansky premiér Berlusconi mali v minulosti dobré vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov reagoval na stredajšie slová hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova, že v záujme dosiahnutia mieru je potrebné zohľadniť „nové územia Ruskej federácie“.

Podľa Danilova takéto územia neexistujú. Peskovovi odporučil, aby vystúpil zo stavu informačného delíria.

„Neexistuje realita, v ktorej by existovali „nové územia v rámci Ruskej federácie“. Je načase, aby sa hovorcovia Kremľa dostali zo stavu informačného delíria. Realitou Ruskej federácie je hanba, porážka a jej rozpad,“ napísal Danilov v stredu popoludní na Twitteri.

„Žiadny ‚mierový plán‘ sa nebude realizovať bez zohľadnenia týchto skutočností. Komunikácia s čertmi vedie k nešťastnému úpadku od reality,“ dodal v zjavnej narážke na Peskovovo vyhlásenie, že žiadny mierový plán sa neuskutoční, ak sa Ukrajinci nevzdajú regiónov, ktoré sa Rusko v septembri pokúsilo anektovať v rozpore s medzinárodným právom.

Ruská federácia ústami svojich hovoriacich hláv signalizuje, že má v úmysle pokračovať vo vojenskej agresii, kým Ukrajina nelegalizuje anektované územia. Ruskí okupanti však žiadnu z nich plne nekontrolujú.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým propaguje svoj desaťbodový mierový plán, ktorý prvýkrát oznámil v novembri. Okrem iného o ňom už rokoval s americkým prezidentom Joeom Bidenom a opakovane vyzval svetových lídrov, aby na jeho základe zorganizovali celosvetový mierový samit.

Tento samit by sa mohol uskutočniť koncom februára v OSN, navrhol šéf diplomacie Dmytro Kuleba. Rusko sa podľa neho môže zúčastniť, ale len pod podmienkou, že osoby zodpovedné za agresiu a páchanie vojnových zločinov v nej sa postavia pred osobitný tribunál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *