Ukrajinci americkými strelami útočia na ruské kasárne. Stovky mŕtvych ruských vojakov a zničená škola

Ukrajinská armáda na Telegrame uviedla, že na Nový rok pri jej útoku raketometmi HIMARS zahynulo 400 ruských vojakov v meste Makijivka v Doneckej oblasti. Informovala o tom v pondelok večer ruská verzia BBC. Tieto informácie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. Rusi však priznali značné straty.

Agentúra Reuters v pondelok večer informovala o ukrajinskom ostreľovaní mesta Makiivka a ďalších miest v Ruskom okupovanej Doneckej oblasti počas silvestrovskej noci. V Makijivke, ktorá sa nachádza neďaleko Donecka, zasiahli raketomety HIMARS školu, ktorá slúžila ako kasárne pre ruských vojakov. Podľa agentúry Reuters pri útoku zahynulo „mnoho“ ľudí.

Riaditeľstvo strategickej komunikácie ukrajinských ozbrojených síl uviedlo, že pri presnom údere sa podarilo zlikvidovať 400 mobilizovaných Rusov a ďalších 300 utrpelo rôzne vážne zranenia.

Správa si zároveň uťahuje z obvyklých ruských vyhlásení, že incident bol spôsobený „neopatrnou manipuláciou s vykurovaním“.

Rusko však priznalo, že išlo o ukrajinské ostreľovanie, ale uviedlo oveľa nižší počet obetí. Zábery z miesta činu však ukázali, že budova technickej školy číslo 19 bola úplne zničená.

Dôvodom mohutného výbuchu bolo zrejme to, že budova, v ktorej sa nachádzali stovky mobilizovaných ruských vojakov, sa používala aj na skladovanie munície. Podľa niektorých správ sa na nich Ukrajinci zamerali, keď sa mobilizovaní usadili, a hromadne im zapli mobilné telefóny.

Ruská tlačová agentúra TASS o incidente stručne informovala a dodala, že pri ostreľovaní mesta Makiivka krátko po polnoci na Nový rok bolo zranených najmenej 15 ľudí.

Takúto optimistickú verziu však spochybňuje ruský propagandista Vladimir Solovjov. „Pokiaľ ide o 500 mŕtvych, to je vzhľadom na informácie, ktoré mám dnes večer k dispozícii, nezmysel, ale straty boli značné, čo sa týka zranených aj mŕtvych,“ povedal Solovjov. „Nebudem uvádzať čísla, ale nebolo ich ani päťsto,“ dodal.

Daniil Bezsonov, predstaviteľ proruských separatistov v Doneckej oblasti, tiež informoval o „masívnom útoku“ raketometmi HIMARS na školu, kde boli ruskí vojaci, uviedla agentúra Reuters na Telegrame. Uviedol, že ostreľovanie si vyžiadalo mŕtvych a zranených, ale ďalšie podrobnosti neposkytol.

Ďalší ruský propagandistický predstaviteľ Andrej Medvedev bol rozhorčený nedbalosťou okupantov, ktorá viedla k veľkým stratám na životoch: „Stručne o Makijivke. Pri každej mimoriadnej udalosti je uvedené meno, priezvisko a funkcia. Desiaty mesiac vojny je nebezpečné a zločinné považovať nepriateľa za blázna, ktorý nič nevidí. Umiestniť personál kdekoľvek v budovách namiesto toho, aby bol umiestnený v krytoch – to je priama pomoc nepriateľovi.“

Ešte na Silvestra ukrajinská armáda tvrdila, že pri útoku pri meste Nová Kachovka v Chersonskej oblasti zabila 200 ruských vojakov, ale ani túto informáciu sa neskôr nepodarilo nezávisle overiť.

V pondelok večer ruská armáda opäť ostreľovala hlavné mesto Kyjev z dronov. Podľa starostu mesta Vitalija Klička protivzdušná obrana drony zostrelila, ale trosky jedného z nich dopadli na severovýchodné predmestie Kyjeva a zranili 19-ročného muža, ktorého previezli do nemocnice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *