Zelenský a Biden sa po celý čas na seba usmievali a dohodli niečo, čo Putina nepoteší

Ukrajinský prezident americkým zákonodarcom v Kongrese z prvej ruky priblížil život na frontovej línii ruskej vojny proti jeho krajine, pričom sa opieral o vlastnú nedávnu návštevu Bachmutu.

Volodymyr Zelenskyj predniesol svoj historický prejav po tom, ako prvýkrát od začiatku invázie pred viac ako 300 dňami opustil svoju vlasť.

V prejave v angličtine povedal v Kongrese: „V minulom roku žilo v Bachmute 70 000 ľudí. V tomto meste teraz zostáva len niekoľko civilistov. Každý centimeter tejto zeme je nasiaknutý krvou, každú hodinu sa ozýva rev zbraní, zákopy v Donbase niekoľkokrát denne menia majiteľa v prudkých bojoch a dokonca aj ručných bojoch, ale ukrajinský Donbas stojí.“

Prejav ukrajinského prezidenta sa stretol s hlasným potleskom a nebolo badať žiadne známky nesúhlasu, dokonca ani zo strany republikánov, z ktorých niektorí spochybnili zjavný postoj „bianko šeku“ k vyzbrojovaniu krajiny tvárou v tvár ruskej agresii.

Zákonodarcom odovzdal ukrajinskú vlajku s autogramom frontových jednotiek v Bachmute v ukrajinskej spornej Doneckej provincii. Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a podpredsedníčka Kamala Harrisová za ním na rečníckom pulte vystavili vlajku. Pelosiová zasa Zelenskému darovala americkú vlajku, ktorá v ten deň viala nad Kapitolom, a Zelenskyj ňou pri odchode z rokovacej sály pumpoval hore-dole.

V Bielom dome sa pán Zelenskyj stretol s prezidentom Joeom Bidenom a poďakoval jemu a americkému ľudu za ich trvalú podporu.

Túto podporu podčiarkuje aj najnovšie kolo vojenskej a finančnej pomoci, ktorú USA poskytujú Ukrajine, ktorá je spomedzi západných spojencov zďaleka najväčším podporovateľom tejto krajiny. Najnovšie dodávky zbraní údajne zahŕňajú dlho očakávané raketové batérie Patriot, ktoré poskytnú občanom Ukrajiny väčšiu šancu prežiť bombardovanie ruskými raketami a strelami.

Prezident Biden zase povedal, že Rusko sa „snaží využiť zimu ako zbraň, ale ukrajinský ľud naďalej inšpiruje svet“. Počas tlačovej konferencie povedal, že ruský prezident Vladimir Putin „nemá v úmysle zastaviť túto krutú vojnu“.

Zdalo sa, že obaja lídri majú medzi sebou srdečný vzťah, počas celej návštevy sa smiali na svojich poznámkach a potľapkávali sa po pleciach, hoci Zelenskyj dal jasne najavo, že bude naďalej naliehať na Bidena a ďalších západných lídrov, aby ho stále viac podporovali.

Biden povedal Zelenskému, že „pre americký ľud a pre svet je dôležité počuť priamo od vás, pán prezident, o boji Ukrajiny a o potrebe naďalej držať spolu až do roku 2023“.

Rozhodnutie prezidenta Zelenského opustiť svoju vlasť po prvýkrát od začiatku bojov poslúžilo aj na podkopanie tvrdení Ruska, že podpora Ukrajiny medzi spojencami NATO kolíše.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *