Utečie Putin po slovách amerického politika? NATO zničí Rusko za tri dni!

Zástupca Adam Kinzinger v pondelok povedal, že Severoatlantická aliancia (NATO) by mohla zlikvidovať Rusko len za tri dni.

Ruský prezident Vladimir Putin dlhodobo nesúhlasí s NATO – koalíciou západných vlád vrátane väčšiny Európy a Spojených štátov -, pričom v mesiacoch, ktoré viedli k vojne na Ukrajine, vyjadril obavy z rozširovania sféry vplyvu Západu. Ruský líder sa konkrétne postavil proti možnosti vstupu Ukrajiny do tejto organizácie.

Odborníci vyjadrili obavy, že rusko-ukrajinská vojna by mohla prerásť do väčšieho konfliktu s NATO počas takmer 10 mesiacov, odkedy Putin začal svoju „špeciálnu vojenskú operáciu“ na východoeurópsku krajinu. Ak by Putin zaútočil na členský štát NATO, táto krajina sa môže odvolať na článok 5 Charty NATO, v ktorom sa uvádza, že „útok na jedného spojenca sa považuje za útok na všetkých spojencov“, čo v podstate znamená, že by sa mohla začať vojenská reakcia všetkých členov.

Kinzinger, republikán z Illinois, zvážnel, ako by podľa neho vyzeral konflikt medzi NATO a Ruskom, a reagoval na tweet, v ktorom sa pýtal, prečo NATO ešte neporazilo Rusko.

„Dúfam, že je to vtip. NATO proti Rusku by bolo ako skutočná trojdňová operácia,“ napísal zákonodarca GOP.

Kinzinger bol počas celého konfliktu hlasným zástancom Ukrajiny. V apríli vyzval členov vlastnej strany, aby sa zamerali na útok na Disneyho napriek „genocíde, ktorá sa deje na Ukrajine“.

„Na Ukrajine sa deje genocída a rozhorčenie vyvoláva to, čo sa deje vo Walt Disney,“ povedal vtedy Kinzinger s odkazom na boj medzi spoločnosťou Disney a floridskými republikánmi o štátny zákon proti LGBTQ. „Vy si zaslúžite oveľa viac.“

Hoci mnohé členské štáty NATO poskytovali Ukrajine vojenskú a humanitárnu pomoc počas celého konfliktu, priamo sa nezapojili. Medzinárodné spoločenstvo sa zväčša domnieva, že vyslanie ich jednotiek na Ukrajinu by pravdepodobne viedlo k eskalácii vojny.

Keďže však Ukrajina nie je členom NATO, invázia Ruska by nevyvolala vojenskú reakciu NATO.

V novembri vzrástli obavy zo zapojenia NATO po tom, ako raketa zasiahla dedinu v Poľsku – ktoré je súčasťou koalície – a zabila dve osoby. Najprv sa objavili správy, že raketu vyrobilo Rusko, ale úrady nakoniec rozhodli, že ju náhodne odpálila Ukrajina v snahe vyradiť ruské raketové útoky na civilnú infraštruktúru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *