Amerika vyzýva Putina: Priznaj si realitu a stiahni vojská z Ukrajiny!

Spojené štáty v piatok posmešne vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby uznal realitu a stiahol vojská z Ukrajiny po tom, ako konečne nazval konflikt „vojnou“.

„Od 24. februára Spojené štáty a zvyšok sveta vedeli, že Putinova „špeciálna vojenská operácia“ je nevyprovokovanou a neopodstatnenou vojnou proti Ukrajine. Putin konečne po 300 dňoch nazval vojnu tým, čím je,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí.

„Ako ďalší krok k uznaniu reality ho vyzývame, aby túto vojnu ukončil stiahnutím svojich síl z Ukrajiny.“

Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že bez ohľadu na Putinovu terminológiu „ruská agresia proti svojmu suverénnemu susedovi viedla k smrti, ničeniu a vysídleniu“.

„Obyvatelia Ukrajiny nepochybne nenachádzajú útechu v tom, že Putin konštatuje očividné, rovnako ako desaťtisíce ruských rodín, ktorých príbuzní zahynuli v boji v Putinovej vojne.“

Ruský súd začiatkom tohto mesiaca odsúdil opozičného politika Iľju Jašina na osem a pol roka väzenia na základe nového zákona za jeho „nepravdivé informácie“ o vojne.

Jašin hovoril o „masakre“ v meste Bucha neďaleko ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde boli po ústupe ruských síl objavené prestrelené telá Ukrajincov v civilnom oblečení so zviazanými rukami za chrbtom.

Opozičný zákonodarca kritizujúci inváziu Nikita Juferev v piatok vyhlásil, že sa snaží podniknúť právne kroky proti Putinovi za šírenie „falošných správ“ v súvislosti s jeho zmienkou o „vojne“.

Ruský parlament plánuje zvýšiť dane pre Rusov, ktorí opustili krajinu

Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, pripravuje návrh zákona o zvýšení daní pre Rusov, ktorí opustili krajinu. Podľa agentúry Reuters to povedal predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. Od februárovej ruskej invázie na Ukrajinu, ale najmä po vyhlásení mobilizácie na jeseň, opustili Rusko desaťtisíce ľudí.

Nečakáme na zázrak, my ho vytvárame, uviedol Zelensky vo vianočnom prianí.

Ukrajinci nečakajú na zázrak, oni ho svojím odporom proti ruskej invázii vytvárajú. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to uviedol vo svojom vianočnom pozdrave s tým, že tohtoročné sviatky majú trpkú príchuť. V pohľadnici adresovanej kresťanom západného obradu, ktorí koncom decembra oslavujú narodenie Ježiša, pripomenul aj Ukrajincov, ktorí sú v ruskom zajatí. Ukrajina si zároveň pripomína desať mesiacov od začiatku vojny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *