Zamrzneme? Rusi práve úplne zastavili plynovod Nord Stream 1. Európa nevie, či ho vôbec obnovia

Rusko dnes prerušilo dodávky plynovodom Nord Stream 1, ktorý je hlavnou trasou na prepravu ruského zemného plynu do Európskej únie.

Podľa agentúry Reuters to vyplýva z dát získaných pri vstupe potrubia do Nemecka. Ohlásená odstávka má trvať do sobotného rána. Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zhruba pred dvoma týždňami uviedla, že jediná zostávajúca kompresorová stanica potrebuje údržbu.

Vlády v EÚ sa však obávajú, že Rusko dodávky neobnoví, kvôli sankciám Západu proti Puinovi. EÚ tvrdí, že technické problémy na potrubí využíva Rusko ako zbraň na presadenie záujmov.

Ukrajinci chcú poradiť, či sa majú vracať domov, hovorí riaditeľka Modré linky

Ukrajinci sa obracajú na krízovú linku s otázkami, či sa majú vrátiť do vlasti, ale tiež napríklad kvôli výchovným problémom s deťmi. ČTK to povedala riaditeľka Modrej linky Hana Regnerová. Brnenský spolok sa podieľa na telefonických službách sociálnej asistencie pre ukrajinských utečencov, ktoré zriadilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Na linke poradenstva, ktoré poskytuje Český červený kríž, Ukrajinci získajú hlavne informácie a rady o sociálnom systéme. „Najčastejšie sa pýtajú, ako získať zamestnanie alebo ako postupovať na úrade práce,“ povedala Regnerová, podľa ktorej má linka až 100 hovorov denne.

Prezident Zeman podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

Prezident Miloš Zeman podpísal ratifikačné listiny na vstup Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. Na Twitteri to oznámil jeho hovorca Jiří Ovčáček. Ratifikácia vyžaduje aj spolupodpis premiéra. Pristúpenie už v predchádzajúcich týždňoch odsúhlasili poslanci a senátori. Oba severské štáty o vstup do aliancie požiadali začiatkom júla kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Rozhodli sa tak ukončiť svoju neutralitu.

One Reply to “Zamrzneme? Rusi práve úplne zastavili plynovod Nord Stream 1. Európa nevie, či ho vôbec obnovia”

  1. Čo sa debilné vlády štátov EÚ obávajú, že Rusko zastaví prívod plynu? Však sa okamžite chceli odpojiť? Nech len Putina trestajú sankciami a nech od neho nič nechcú. Putin sa bez nich zaobíde. Má komu plyn a iné suroviny predávať. Trafená Lajnová veľmi rýchlo zistila, že bez toho ruského plynu bude ekonomika únijných štátov krachovať a už aj krachuje, teraz píše, že musia od Rusov brať plyn, aby ho nepredávali iným štátom. Putin mal plyn zastaviť okamžite, ako to tí únijní hlupáci chceli. Tak tupí, primitívni vodcovia, ako sú v EÚ sa nenájdu ani v tom najzaostalejšom štáte na svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *