Víťazstvo Meloniovej robí vrásky europolitikom! Talianka nepodporuje LGBTI a utečenci z Afriky chcú podľa nej nahradiť Európanov

Parlamentné voľby vyhrala pravicová koalícia na čele s Giorgiou Meloniovou a jej stranou Bratia Talianska. Liberálnejší a proeurópski politici teraz bijú na poplach. Voľby totiž v Taliansku vyhrali  ľudia, ktorí majú blízko k Putinovi či sú označovaní za extrémistov.

Týždenník Spiegel cituje Katarinu Barleyovú z SPD, podpredsedníčku Európskeho parlamentu, podľa ktorej sú Meloniovej vzormi Viktor Orbán a Donald Trump. Barleyová si myslí, že predvolebná rétorika líderky Fratelli d’Italia „za Európu“ nebola ničím iným ako pretvárkou, v skutočnosti od nej totiž očakáva, že bude ohrozovať európsku vzájomnosť a „sypať piesok do súkolí Európske únie“, uvádza portál Trend.sk

Eešte väčšie obavy vyjadril europoslanec Rasmus Andresen (Zväz 90/Zelení), ktorý predpovedá vážny dopad antidemokratickej a antieurópskej vlády na Európsku úniu ako takú. Taliansko je totiž nielen treťou najsilnejšou ekonomikou Únie, ale aj jej zakladajúcim členom.

K situácii sa vyjadril aj rakúsky politik Thomas Waitz, ktorý je spolupredsedom európskej Skupiny zelených. Podľa týždenníka Focus má strach, že nová talianska vláda sa bude riadiť len nacionalizmom a môže tak v Európe vyvolať katastrofu. Nedáva si pritom servítku pred ústa a o Fratelli d’Italia hovorí ako o postfašistickej strane, dodáva portál trend.sk

„Od Talianov prišiel jasný odkaz pre stredopravicovú vládu vedenú Bratmi Talianska,“ povedala nadšená politička Giorgia Meloniová v okamihu, keď už boli výsledky volieb v podstate jasné. Podľa svojich slov je pripravená vládnuť. Zahraničné médiá a pozorovatelia ale pred Meloniovou tiež varujú. Dôvodom je inklinácia strany aj samotnej líderky ku krajnej pravici.

Už v 15 rokoch, konkrétne v roku 1992, totiž Meloniová vstúpila do Frontu mladých, teda do mládežníckej organizácie fašistického Národného sociálneho hnutia. To založili priaznivci diktátora Benita Mussoliniho. Zdvihnutý prst majú komentátori aj na jej strane Bratia Talianska. Niektorí z členov partaje totiž dávali najavo svoje krajne pravicové názory.

Na druhú stranu sa už niekoľko rokov snaží od krajnej pravice a fašizmu dištancovať. „Talianska pravica odovzdala fašizmus pred desiatkami rokov dejinám a jednoznačne odsúdila potlačenie demokracie a hanebné protižidovské zákony,“ povedala Meloniová počas letnej volebnej kampane. Jedného zo svojich zákonodarcov, ktorý vyzdvihoval diktátora nemeckej tretej ríše Adolfa Hitlera, potom bez milosti vylúčila zo strany.

Na čom však jasne lipnú, je silne konzervatívna pravicová politika. Podľa svojich slov tak zastáva tradičné kresťanské hodnoty, čo sa odráža aj na jej vzťahu k sexuálnym menšinám. Meloniová je kritická voči posilňovaniu práv LGBT komunity, zároveň tiež odmieta interrupcie. Nie nadarmo ju médiá prirovnávajú k nestorovi maďarskej politiky a tamojšiemu premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Dlhodobo tiež zastáva silnú protiimigračnú rétoriku. Pred rokmi dokonca prišla s tvrdením, že utečenci z Afriky či Blízkeho východu mieria do Európy kvôli tomu, aby tu „nahradili existujúcu populáciu“. „Musíme pochopiť, že za vlnou nekontrolovanej imigrácie nie je žiadna epizódna nádej pre ľudí žiť v Európe. Je to organizované,“ vyhlásila Meloniová, pričom prstom ukázala na známeho finančníka Georgea Sorosa, ktorého z toho často obviňujú zástancovia konšpiračných teórií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *