Európa sa mení. V Taliansku vyhrala voľby politička, ktorá kritizuje EÚ či migráciu

Blok pravicových strán podľa prieskumov televízie RAI vedie v talianskych parlamentných voľbách a bude mať zrejme dosť hlasov na ovládnutie oboch komôr parlamentu. Blok je tvorený niekoľkými stranami, tú najsilnejšiu s názvom Bratia Talianska vedie Girgia Meloniová. Blok by mohol získať 41 až 45 percent hlasov.

Pokiaľ Meloniová zvíťazí, stane sa zrejme prvou talianskou premiérkou v histórii a utvorí súčasne najpravicovejšiu vládu v krajine od skončenia druhej svetovej vojny, pripomenula BBC. Premiéra vyberá v Taliansku prezident.

Okrem Bratov Talianska je v zoskupení aj krajne pravicová Liga a tiež Hore Talianska expremiéra Silvia Berlusconiho.

Druhá by mala skončiť Demokratická strana, ktorá reprezentuje ľavý stred a vedie ju Enrico Letta. Podľa exit poll televízie Rai sa jej zisk očakáva medzi 26 až 29 percentami.

Najsilnejším jednotlivým politickým subjektom sa podľa všetkého stala extrémistická strana Bratia Talianska, ktorej predsedníčka Giorgia Meloniová by sa mohla stať prvou ženou na čele talianskej vlády. Zisk pravicového bloku by mal stačiť na to, aby získal väčšinu v Snemovni aj Senáte. Strana Bratia Talianska, ktorá ešte pred štyrmi rokmi presvedčila len 4,4 percenta voličov, by si mohla pripísať zisk 24,6 percenta hlasov.

Bratia Talianska sú najsilnejším zoskupením v bloku pravicových strán. Je v ňom aj pravicovo populistická strana Liga bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho a tiež zoskupenie Hore Talianska expremiéra Silvia Berlusconiho. Salviniho strane prepočty prisudzujú zisk 8,5 percenta hlasov a konzervatívnej strane Hore Talianska osem percent.

Sociálnodemokratická Demokratická strana (PD) expremiéra Enrico Letta by si mohla prísť na 19,4 percenta hlasov. Na tretej priečke sa podľa predbežných výpočtov umiestnilo so 16,5 percentami Hnutie piatich hviezd, ktoré s takmer 33 percentami hlasov vyhralo parlamentné voľby v roku 2018.

Demokratická strana porážku už dnes nad ránom uznala. „Toto je smutný večer pre krajinu,“ povedala novinárom poslankyňa za PD Debora Serracchianiová v prvej oficiálnej reakcii na predbežné výsledky. Pravica má podľa političky väčšinu v parlamente, nie však v krajine.

Volebná účasť v nedeľných voľbách predstavovala okolo 63,8 percenta, čo je negatívny rekord a pokles o deväť percent oproti predchádzajúcim voľbám z roku 2018. Oficiálne výsledky sa očakávajú dnes skoro ráno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *