Víťazka volieb v Taliansku uzemnila Berlusconiho po tom, či unikla nahrávka, kde sa naváža do NATO

Únik zvukového záznamu s trojnásobným bývalým talianským premiérom a predsedom strany Forza Italia Silviom Berlusconim vyvoláva škandál a roztrieštenosť talianskej pravice tesne pred sobotňajšou prísahou Giorgie Meloniovej, ktorá sa stane prvou talianskou premiérkou.

Obsah nahrávky, ktorá tento týždeň plní titulky talianskych médií, Meloniová odsúdila. V stredajších komentároch varovala Berlusconiho, že jeho budúca pozícia v prípadnej novej vláde je ohrozená, pokiaľ bude zastávať „proputinovskú líniu“ v otázke vojny na Ukrajine.

„Taliansko s nami vo vláde nikdy nebude slabým článkom Západu,“ sľúbila Meloniová v správe, ktorou sa snažila upokojiť západoeurópskych spojencov po tom, čo sa Berlusconi nechal počuť, že to bola Ukrajina, kto „vyprovokovala“ inváziu 24. februára.

Zvukový klip zverejnila agentúra La Presse a následne sa v uplynulých dvoch dňoch stal virálnym. Na zvukovom zázname je počuť, ako Berlusconi nazýva ruského prezidenta Putina „starým priateľom“ a zároveň obviňuje Ukrajinu a Zelenského z vyprovokovania súčasného konfliktu tým, že „strojnásobil útoky“ proti proruským separatistom v Donbase, v narážke na konflikt, ktorý tam zúri od roku 2014.

„Republiky Donbasu nakoniec vyslali do Moskvy delegáciu a povedali Putinovi: „Prosím, bráňte nás!“,“ uviedol expremiér. „Putin bol proti akejkoľvek iniciatíve, ale bol pod veľkým tlakom ruského ľudu, a tak vymyslel túto špeciálnu operáciu: plán bol taký, že jeho vojská musia vstúpiť na Ukrajinu, zvrhnúť Zelenského a nahradiť ho vládou, ktorú by vytvorila ukrajinská menšina, ktorú by tvorili čestní a rozumní ľudia.““

Berlusconi dodal, že keď ruská armáda vtrhla na Ukrajinu, „čelila situácii, ktorú Putin nemohol predvídať, odporu Ukrajincov, ktorí začali dostávať peniaze a zbrane zo Západu. A zo špeciálnej operácie sa stala dvojstoročná vojna“.

Bývalý premiér, o ktorom bolo predtým zaznamenané, že je jedným z piatich najlepších priateľov ruského vodcu, povedal, že si nedokáže predstaviť, ako by Putin a Zelenský mohli zasadnúť k rokovaciemu stolu.

Vtedy sa Berlusconi nechal počuť, že Zelenského výslovne obviňuje z odmietavého postoja ukrajinskej vlády k možnosti rokovaní o prímerí:

„Pretože to nie je možné. Zelenský podľa môjho názoru… zabudnite na to, to nemôžem povedať,“ pokračuje nahrávka.

„Na Západe nie sú žiadni skutoční vodcovia,“ pokračoval Berlusconi. „Môžem vás rozosmiať, jediný skutočný vodca som ja.“

Čoskoro prisahajúca premiérka Meloniová v dôsledku škandálu údajne Berlusconimu povedala, že buď musí podporiť postoj NATO k vojne, alebo mu hrozí, že bude z jej vznikajúcej vlády vyradený, čo je v podstate odkaz, aby v tejto otázke „držal hubu“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *