Video o Rusoch utekajúcich pred mobilizáciou do Fínska bola dezinformácia, priznala rešpektovaná agentúra AP

Video z rusko-fínskeho hraničného priechodu Vaalimaa, ktoré malo dokazovať veľký nápor ruských záložníkov utekajúcich pred čiastočnou mobilizáciou, bolo nakrútené 29. augusta, čiže niekoľko týždňov pred tým ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil mobilizačné opatrenie. Skutočnosť, že išlo o dezinformáciu, priznala aj rešpektovaná americká tlačová agentúra Associated Press (AP).

Video malo demonštrovať rady áut čakajúcich na fínsko-ruskej hranici po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin 21. septembra nariadil čiastočnú mobilizáciu záložníkov v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Agentúra AP priznala, že podľa informácií fínskych pohraničných orgánov, ktoré monitorovali premávku na hraničnom priechode Vaalimaa nasledovný deň 22. septembra, nebol v uvedený deň zaznamenaný žiadny neobvyklý nárast premávky na fínsko-ruskej hranici, ktorý by sa bol vymykal z bežného priemeru, porovnateľného s typickou víkendovou premávkou.

AP potvrdila, že používatelia sociálnych médií zavádzajúcim spôsobom interpretovali video, na ktorom bola zachytená premávka na hraničnom priechode Vaalimaa vo Fínsku, situovanom približne tri hodiny jazdy od ruského Petrohradu.

Inkriminované video, ktoré bolo zverejnené na YouTube a TikTok, zobrazuje dlhý rad áut na hraničnom priechode. Používatelia sociálnych médií potom klip vytrhli z kontextu a nepravdivo tvrdili, že zachytáva Rusov utekajúcich do Fínska.

Igor Parri, používateľ TikTok, ktorý zverejnil pôvodné video, potvrdil agentúre Associated Press v e-maile, že video natočil 29. augusta. Agentúre AP poslal pôvodné video, aby si overila, že to bol naozaj on, kto video nakrútil, a poznamenal, že video „len zobrazovalo bežný rad“ na hraniciach.

Fínsky pohraničný úrad následne verejne reagoval na tvrdenia, ktoré vo veľkom kolujú na sociálnych sieťach, a uviedol, že dopravné podmienky na hraniciach zostávajú normálne.

„Situácia na fínsko-ruských hraniciach je normálna, a to tak na zelenej hranici, ako aj v pohraničnej premávke,“ napísal hovorca fínskeho pohraničného úradu Matti Pitkäniitty vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri. „Práve som hovoril s našimi zodpovednými dôstojníkmi. V pohraničnej premávke je registrované normálne čakanie v radoch…“ Pitkäniitty tiež na Twitteri napísal, že premávka z Ruska je na „vyššej úrovni ako zvyčajne,“ ale je porovnateľná s víkendovou premávkou.

@igorinrussia #russia #finnishrussian #finnishborder #russianborder #tourists #ukraine #russianvisas #shengenvisa #vaalimaa #venäjänraja #venäläiset #venäjä #sanction #russiansanctions ♬ Suomihumppaa – Retropop

Z Ruska však pred mobilizáciou mali ujsť už tisíce mužov, čomu nasvedčujú vypredané letenky či informácie od ruského portálu Novaja Gazeta, kde uvádzajú, že z krajiny utieklo 260-tisíc mužov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *