V Tatrách provokujú a zabávajú sa na medveďovi. Teraz ho budú musieť, kvôli ľuďom zastreliť, tvrdí lesník

Pred pár dňami sme vám ukázali video z Nízkych Tatier, kde medveď úplne nebojácne chodí k turistom. Tí mu hádžu jedlo a robia si s ním fotky.

Medveď je však nebezpečná šelma a na videu z pred pár dní sa rozbehol po deťoch a turistom už nebolo všetko jedno.

Teraz sa objavilo ďalšie video, kde zrejme toho istého medveďa v Nízkych Tatrách provokuje ďalší turista. Medveď si totiž zvykol, že ľudia mu hádžu jedlo a to, že stratil plachosť bude znamenať, že ho zrejme budú musieť zastreliť.

„V prípade tohto medveďa, bol spúšťačom zmeny jeho správania pravdepodobne biologický odpad, ktorý pracovníci Chaty M.R. Štefánika vyhadzovali na kopu do kosodreviny priamo pred chatou. Išlo o nespotrebované zvyšky potravín z kuchyne (zelenina, ovocie, a pod.), ktoré boli objavené na jeseň v roku 2021 členmi Spolku Prales Dětem. Medveď začal zvyšky ľudskej potravy využívať ako pravidelný zdroj potravy, čo v ňom umocnilo ten, pre medveďa nejnebezpečnejší reflex. Medveď sa naučil, že človek je zdrojom potravy,“ vysvetlil lesník Majo Hletko pri videu.

Medveď teraz otravuje turistov a je len otázkou času, kedy sa celá situácia zvrtne

„V roku 2002 sa na identickej lokalite (medzi rekreačným strediskom Tále a Trangoškou) vyskytovala medvedica, ktorá dostávala potravu od turistov a pracovníkov hotela, a často sa kŕmila odpadkami. Situácia zašla tak ďaleko, že medvedica zranila turistov, ktorí odpočívali v stane (Rigg a Adamec 2007). My sme sa však ani po 20 rokoch nepoučili,“ tvrdí lesník.

„Dnes už nie je cesty späť. Situácia na Trangoške sa môže zhoršovať každým dňom a medveď by si postupom času mohol dokazovať svoju dominanciu voči človeku. Presunúť tohto medveďa na inú lokalitu v rámci Slovenska, by znamenalo presunúť problém na iné miesto. Jeho odchyt a držanie v zajatí, by bolo pre medveďa navyknutého na život vo voľnej prírode doživotným trápením. Medveď bude musieť byť usmrtený. Doplatí na našu, ľudskú ľahostajnosť,“ upozornil na smutný fakt Hletko, ktorý dodal: „Prosím, nekŕmte medvede a nepribližujte sa k nim za žiadnych okolností. Ohrozujete tak seba aj ostatných a medvede tým odsudzujete na smrť.“