Ukrajina potrebuje zahraničnú pomoc 7 miliárd dolárov mesačne, uviedol Zelenskyj

Ukrajina potrebuje zahraničnú pomoc 7 miliárd dolárov mesačne, uviedol Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na diaľku vystúpil na fóre Svetovej banky a MMF a obvinil Rusko, že svojou inváziou na Ukrajinu ohrozuje celosvetové dodávky potravín.

Zelenskyj dodal, že Ukrajina teraz potrebuje približne 7 miliárd dolárov mesačne kvôli vážnym „hospodárskym stratám“ spôsobeným vojnou. To je nárast oproti 5 miliardám dolárov, ktoré Kyjev predtým uvádzal ako mesačnú potrebu.

Dodal, že „cieľom ruskej armády je zničiť všetky objekty na Ukrajine, ktoré môžu slúžiť ako ekonomická základňa pre život. To zahŕňa železničné stanice, sklady potravín [a] ropné rafinérie“.

Viceprezidentka Harrisová, Zuckerberg a ďalší majú zákaz vstupu do Ruska

Ruské ministerstvo zahraničia zaradilo na svoj „stoplist“ 29 nových občanov USA, vrátane americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej a výkonného riaditeľa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga.

Vo vyhlásení uverejnenom vo štvrtok na internetových stránkach ministerstva sa uvádza, že na zoznam boli pridaní „vrcholní predstavitelia, zástupcovia podnikateľskej komunity, akademici a novinári, ktorí utvárajú rusofóbnu agendu, a tiež manželky mnohých vysoko postavených úradníkov“.

Všetkým osobám bol na dobu neurčitú zakázaný vstup do Ruskej federácie „v reakcii na stále sa rozširujúce protiruské sankcie“.

Starosta vyzýva na „úplnú evakuáciu“ Mariupolu

Starosta Mariupolu medzitým v piatok vydal novú výzvu na „úplnú evakuáciu“ južného mesta, ktoré je podľa prezidenta Vladimíra Putina teraz z väčšej časti pod kontrolou ruských síl.

„Potrebujeme jediné – úplnú evakuáciu obyvateľstva. V Mariupole zostáva asi 100 000 ľudí,“ uviedol starosta Vadym Bojčenko v celoštátnej televízii, píše agentúra Reuters.