Niektorí členovia NATO chcú predĺžiť vojnu na Ukrajine, aby poškodili Rusko, tvrdí turecký minister

Turecký minister zahraničia sa domnieval, že vojna skončí po mierových rozhovoroch v Istanbule, ktoré sa konali minulý mesiac.

Turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu v stredajšom rozhovore uviedol, že niektoré členské štáty NATO chcú, aby vojna na Ukrajine trvala dlhšie, čím chcú poškodiť Rusko.

„V rámci NATO existujú krajiny, ktoré chcú, aby vojna pokračovala,“ povedal Cavusoglu pre CNN Turk. „Chcú, aby sa Rusko stalo slabším.“

Podľa iránskej tlačovej agentúry Mehr si Cavusoglu nemyslí, že by vojna trvala dlho po tom, čo Rusko a Ukrajina minulý mesiac viedli mierové rozhovory v Istanbule. Po zasadnutí ministrov zahraničia NATO však nadobudol dojem, že niektorí členovia aliancie si neželajú, aby vojna skončila.

Od 24. februára, kedy Rusko vykonalo inváziu, USA a mnoho ich spojencov v NATO upustili od diplomacie s Ruskom. Namiesto hľadania diplomatického riešenia západnej mocnosti sypú na Ukrajinu zbrane a vedú proti Rusku kampaň hospodárskych sankcií.

Západné krajiny však tvrdia, že sú za okamžité ukončenie vojny a zbrane posielajú preto, že Rusko ja agresor, ktorého treba zastaviť. Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že Ukrajincom nestačia servítky, aby si utierali slzy.

Turecko je známe tým, že má k Rusku blízko aj keď je členom NATO.