V Taliansku vyhrala voľby žena, ktorej sa páčilo odstraňovanie vlajky EÚ. Je postrach pre Európsku úniu?

Parlamentné voľby v Taliansku vyhrala pravicová koalícia, na ktorej čele stojí sympatická blondína Giorgia Meloniová, ktorá však nie je veľkou fanúšičkou Európskej únie. 

Dôkazom toho sú aj videá, ktoré zdieľala v minulosti. Na jednom z videí podpredseda talianskeho parlamentu Fabio Rampelli odstraňuje zo svojej kancelárie vlajku EÚ. Video vzniklo počas pandémie v marci 2020, kedy Taliansko necítilo dostatočnú podporu od EÚ a starostovia či primátori sťahovali vlajky EÚ.

 

Líderka krajnej pravice Giorgia Meloniová podľa exit pollov zvíťazila v talianskych voľbách a je na najlepšej ceste stať sa prvou premiérkou krajiny, informuje o tom spravodajská televízia BBC.

BBC pripomína, že Taliansko pod jej vedením znepokojí veľkú časť Európy, ktorá je vo vojne s Ruskom na Ukrajine.

Rozhodnutie o tom, kto sa stane novým lídrom Talianska, je na prezidentovi, nie na Giorgii Meloniovej, a to si vyžiada čas.

Hoci sa usilovala zjemniť svoj imidž, zdôrazňovala svoju podporu Ukrajine a oslabila rétoriku zameranú proti EÚ, vedie stranu, ktorá má korene v povojnovom hnutí, ktoré vzišlo z fašistov Benita Mussoliniho.

Taliansko je zakladajúcim štátom Európskej únie a členom NATO a rétorika Meloniovej o EÚ ju stavia k maďarskému nacionalistickému vodcovi Viktorovi Orbánovi, zdôrazňuje BBC.

Profesor Gianluca Passarrelli však pre BBC povedal, že si myslí, že Meloniová sa vyhne „búrke na mori“ v otázke Európy a zameria sa na iné politiky: „Myslím si, že budeme svedkami väčšieho obmedzovania občianskych práv a politík týkajúcich sa LGBT a prisťahovalcov.“

Jej spojenci Matteo Salvini z krajne pravicovej Ligy a stredopravá Forza Italia Silvia Berlusconiho mali úzke vzťahy s Ruskom. „Salvini bude dúfať, že sa vráti na ministerstvo vnútra a zastaví lode s migrantmi, ktoré prechádzajú z Líbye,“ doplnil Passarrelli, píše portál trend.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *