USA nepošlú Zelenskému rakety, ktoré by mohli zasiahnuť Rusko

Aj napriek opakovaným žiadostiam Ukrajiny, USA nedodajú Kyjevu salvové raketomety, ktoré by im umožnili zasiahnuť ruské územie. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden.

„Nepošleme na Ukrajinu raketové systémy, ktoré môžu dosiahnuť až do Ruska,“ povedal Biden ráno novinárom. 

Médiá v Amerike posledné dni tvrdili, že USA sa chystajú poslať Ukrajine salvové raketomety po tom, ako Kongres schválil ďalšiu pomoc Ukrajine vo výške 40 miliárd dolárov. Hovorca Pentagonu však tieto informácie nepotvrdil.

Rusko napadnutím Ukrajiny porušilo dohodu so Severoatlantickou alianciou podpísanú pred 25 rokmi, a NATO preto môže zasiahnuť do bojov vo východnej Európe. V nedeľu to v rozhovore s agentúrou AFP povedal námestník generálneho tajomníka aliancie Mircea Geoana.

Zakladajúci akt o vzťahoch NATO s Ruskom obsahoval opatrenia, ktoré mali „zabrániť koncentrácii konvenčných síl”, najmä v strednej a východnej Európe.

Rusko sa okrem iného zaviazalo, že nenapadne svojich susedov a bude udržiavať dialóg s NATO. Oba tieto záväzky podľa Geoany ale Moskva porušila, čo „zneplatnilo obsah tohto zakladajúceho aktu”.

„Oni sa tak rozhodli, zaviazali sa k tomu, že nenapadnú svojich susedov, čo momentálne robia. Zaviazali sa udržiavať dialóg s NATO, čo nerobia. Takže zakladajúci akt prakticky nefunguje kvôli Rusku,” povedal Geoana.

„Teraz nám už nič nebráni prijať razantnú pozíciu vo východnom krídle a zaistiť, aby bol každý štvorcový meter územia NATO chránený článkom 5,” uviedol bývalý rumunský minister zahraničia. Článok 5 stanovuje, že ak je napadnutý jeden člen NATO, je útok považovaný za útok proti všetkým.