Heger presviedčal Orbána, aby podporil embargo na ruskú ropu. Orbán má jasné stanovisko

Premiér Eduard Heger dnes odlete na mimoriadny summit EÚ v Bruseli, kde sa ešte predtým stihol stretnúť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, aby ho skúsil presvedčiť, aby Maďarsko súhlasilo s kompromisným návrhom na ropné embargo EÚ voči Rusku. 

Slovenský premiér zopakoval svoju predošlú pozíciu, že Slovensko ako krajina bez prístupu k moru potrebuje zabezpečiť alternatívy k ruskému plynu a rope.

„Preto aj dnes budem trvať na solidarite v prípade nejakých náhlych výpadkov,“ hovoril Heger s tým, že v prípade núdze pri výpadku dodávok plynu a ropy pomôžu Slovensku ostatné členské krajiny.

„Mojim cieľom bolo dostať ho na palubu, pretože je dôležitá jednota a potrebujeme prijať šiesty balík sankcií. Pretože si uvedomujeme, že tieto peniaze, ktoré platíme za ruskú ropu a plyn financujú ruskú vojnu na Ukrajine. To bol cieľ našich diskusií a verím, že sa to podarí,“ uviedol Heger o rozhovoroch s Orbánom.

Heger však nepovedal, ako na jeho presviedčanie Orbán reagoval. Pre médiá však ešte pred stretnutím s Hegerom, Orbán povedal, že „momentálne nevidí žiaden kompromis“.