Embargo na ruskú ropu sa opäť nekoná. Štáty EÚ sa vôbec nevedia dohodnúť

Celý západný svet sa snaží od 24.februára nastaviť čo najviac sankcii proti Rusku, za jeho inváziu na Ukrajine.

Sankcie majú ekonomicky ublížiť Rusku a zastaviť jeho vojnové ťaženie. Európe sa však nedarí spustiť embargo na ruskú ropu.

Štáty sa opäť nedohodli na detailoch embarga na ruskú ropu. Samit lídrov členských štátov EÚ sa začne dnes popoludní v Bruseli. Plány EÚ vraj balansujú na pokraji krachu.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck včera vyjadril nespokojnosť s tým, že jednota Európskej únie sa začína rozpadávať.

Uviedol to v nedeľu, čo je deň pred mimoriadnym summitom EÚ v Bruseli, na ktorom budú prezidenti a premiéri členských krajín diskutovať o embargu na dovoz ruskej ropy a plánoch na znižovanie závislosti od ruských energií. 

„Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, sme videli, čo sa môže stať, ak je Európa zjednotená,“ vyhlásil Habeck na tlačovej konferencii. „Dúfajme, že s ohľadom na zajtrajší summit to bude tak naďalej pokračovať. Začína sa to však čoraz viac rozpadať,“ dodal minister s tým, že jednota eurobloku v prístupe k Rusku je nedostatočá.

„Európa je stále obrovskou ekonomickou oblasťou s neuveriteľnou ekonomickou silou. A keď bude jednotná, dokáže túto silu využiť,“ povedal Habeck.