Urobil to! Putin práve pripojil ukrajinské územia k Rusku. Pre obranu sú schopní použiť jadrové zbrane

Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok podpísal dekréty o uznaní nezávislosti ukrajinskej Záporožskej a Chersonskej oblasti. V piatok potom prehovorí pred oboma komorami ruského parlamentu pri ceremónii, ktorá má znamenať anexiu okupovaných ukrajinských území.

Putin už podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. S odvolaním sa na ruské tlačové agentúry o tom vo štvrtok informovala britská stanica BBC.

Medzitým od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku sa prudko zvýšila pozornosť obyvateľov krajiny k udalostiam týkajúcim sa Ukrajiny a výrazne vzrástli ich obavy z ďalšieho vývoja. Ukrajinské jednotky hlásia ďalší úspech na juhu krajiny. USA oznámili, že Ukrajine poskytnú nadväzujúcu vojenskú pomoc vrátane 18 raketometov HIMARS.

Ruský prezident Vladimír Putin v piatok popoludní v Kremli prehovorí pred oboma komorami ruského parlamentu pri ceremónii, ktorá má znamenať anexiu okupovaných ukrajinských území. Vo štvrtok Putinov hovorca Dmitrij Peskov potvrdil, že pri ceremónii v Kremli budú k Rusku pripojené štyri ukrajinské oblasti, kde sa v uplynulých dňoch konali hlasovania o tomto kroku.

Rusko má právo v nevyhnutnom prípade použiť jadrové zbrane, uviedol podľa agentúry TASS podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. „Predstavte si, že ukrajinská agresia Rusko donúti proti ukrajinskému režimu nasadiť tú najhrozivejšiu zbraň. Verím, že NATO ani v takom prípade priamo do konfliktu nezasiahne,“ tvrdí Medvedev.

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že krajina poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 1,1 miliardy dolárov. Nový balíček bude podľa Washington Post obsahovať asi 18 ďalších raketometov HIMARS, muníciu pre nich a 12 systémov Titan, ktoré sa používajú na boj proti dronom

. „Nenecháme sa odradiť od podpory Ukrajiny, budeme aj naďalej stáť na strane ukrajinského ľudu a poskytovať mu bezpečnostnú pomoc, ktorú potrebuje na svoju obranu, tak dlho, ako to bude potrebné,“ uviedla tlačová hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

V Moskve sa už teraz nachádzajú vodcovia neuznávaných Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a okupovaných častí Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Kyjev, Západ, ale aj ďalšie krajiny hlasovania o pripojení Ruskom okupovaných či ovládaných území k Rusku neuznávajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *