Uniklo video, kde prvý deň invázie volá Zelenský Macronovi: Je to totálna vojna! Volajte Putinovi, vás poslúchne!

Na Twitteri sa objavilo video, na ktorom francúzsky prezident Emmanuel Macron telefonuje s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ruská invázia na Ukrajinu v plnom rozsahu bola pre väčšinu ľudí na svete šokom a zdá sa, že francúzsky prezident Emmanuel Macron bol jedným z nich.

Na doposiaľ nikdy nezverejnenom zázname súkromného telefonátu medzi Macronom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským v deň, keď kremeľské sily začali inváziu, je vidieť, ako francúzsky prezident po zistení jej rozsahu prežíva zdesenie.

Na 42-sekundovom videozázname obaja lídri diskutujú o pohybe ruskej armády na Ukrajine po tom, čo Vladimír Putin nariadil desiatkam tisíc svojich vojakov vstúpiť na Ukrajinu v rámci tzv. „špeciálnej vojenskej operácie“ – masovej invázie v rozsahu, ktorý v Európe nemá obdobu od druhej svetovej vojny.

Video zverejnil užívateľ Twitteru Jimmy. V príspevku uviedol: „Celkom neuveriteľné zábery Macrona, ako hovorí so Zelenským ráno v deň invázie, kedy začínal byť jasný rozsah plnohodnotného ruského útoku na Ukrajinu.“

„Takže vyslali špeciálne jednotky všade, aj na Kyjev?“ pýta sa Zelenského na diaľku Macron, ktorý sa snaží zistiť informácie ohľadom začatia ruskej invázie na Ukrajinu. Videá s hovorom sa aktuálne šíria na sociálnych sieťach.

„Všade. Na Kyjev, na Odese aj smerom z Bieloruska. Takže bojujeme všade na našom území. Všade sú vojaci,“ opisuje mu cez telefón ukrajinský prezident. Ten dodáva, že súčasná situácia je úplne iná ako v roku 2014, kedy Rusi anektovali polostrov Krym a následne prerušení separatisti s ruskou podporou začali bojovať s vojakmi ukrajinskej vlády. „Toto sme si nedokázali predstaviť. Nie je to ako v roku 2014. Toto je oveľa horšie,“ hovorí ďalej Zelenskyj.

Macron jeho slová zhŕňa: „Áno, chápem. Je to totálna vojna.“ Čo mu Zelenskyj potvrdzuje. Následne sa celkom evidentne zaskočený francúzsky prezident zmôže len na dvakrát „OK“. Nič iné zo seba nezvládne vysúkať.

Zelenskyj následne hovorí Macronovi, aký by si predstavoval ďalší postup. „Áno… Takže, Emanuel, myslím, že teraz je veľmi dôležité, aby si sa porozprával s Putinom, a zároveň, aby ste vytvorili protivojnovú koalíciu,“ pokračuje v hovore ukrajinský prezident. Ten tu priam hovorí, že je dôležité vojnu zastaviť. „Som si istý, že európski lídri a (Joe) Biden (prezident USA, pozn. red.) sa dokážu spojiť, zavolať Putinovi a povedať mu, aby to zastavil. On to zastaví, vás poslúchne,“ dodal Zelenskyj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *