Toto je zlé: Poľsko otvorene hovorí o vojne s Ruskom a vyzbrojuje. Začať môže už o…

Varšava pred pár týždňami oznámila masívne investície do armádneho rozpočtu, ktoré majú z poľskej armády urobiť jednu z najmocnejších síl v Európe. Poľské ministerstvo obrany teraz otvorene porozprávalo o tom, prečo sa k modernizácii armády odhodlalo. Hlavným dôvodom má byť strach z Ruska, ktoré by mohlo krajine napadnúť už o tri roky.

Ruská invázia na Ukrajinu počas pár mesiacov otriasla figúrkami na globálnej politickej mape. Zatiaľ čo pred ňou boli nadmerné investície do armády pre európske krajiny takmer kacírskou myšlienkou, teraz každý štát premýšľa, ako svoju obranyschopnosť vylepšiť. Okrem toho vojna na Ukrajine paradoxne oživila staré spojenectvo a aktivizovala NATO, do aliancie vďaka konfliktu pristupujú ďalší dvaja členovia zo Škandinávie – Fínsko a Švédsko.

Popri Ukrajine ovplyvňuje vojna najviac Poľsko. Je to krajina, ktorá prijala najviac ukrajinských utečencov a ktorá hneď po USA zaslala Kyjevu najviac finančných a vojenských prostriedkov. Varšava číta súčasnú situáciu tak, že ak sa Rusko nezastaví na Ukrajine, môže pokračovať ďalej na západ.

Poľská vláda preto pred časom oznámila výrazné navýšenie armádneho rozpočtu.

Poľsko teraz vysvetlilo, prečo sa k takémuto kroku rozhodlo. „Musíme vziať do úvahy súčasnú geopolitickú realitu,“ povedal námestník ministra obrany Marcin Ociepa. Informoval o tom web Ukrainian News.

Následne otvorene spomenul riziko, že si Moskva skutočne brúsi zuby aj na Varšavu. „Existuje veľmi vážne riziko vojny s Ruskom, a to v rozmedzí do troch až desiatich rokov. Všetko záleží na tom, ako skončí konflikt na Ukrajine, ale predpokladám, že zhruba toľko času na to Rusko bude potrebovať. Mali by sme využiť tento čas na maximálne prezbrojenie poľskej armády,“ dodal Ociepa.

„Je našou prácou, tých, ktorí sú pri moci, zohnať peniaze a dobre ich minúť,“ uzavrel námestník s tým, že je v súčasnosti podružné riešiť, koľko to bude stáť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *