Rastú obavy zo zníženia podpory Američanov, ak republikáni v utorkovom hlasovaní uspejú. V obavách, že by vzostup republikánov mohol oslabiť americkú podporu Kyjevu, narastá znepokojenie nad tým, čo môžu utorkové americké voľby znamenať pre Ukrajinu a americkú podporu tejto krajine.
Ukrajinskí predstavitelia a zákonodarcovia starostlivo skúmajú prieskumy verejnej mienky a rozoberajú komentáre svojich náprotivkov.
„Dúfame, že sa v našom záujme nestaneme obeťou straníckej debaty, ktorá sa teraz odohráva v USA,“ povedala serveru POLITICO Ivanna Klympush-Tsintsadzeová, bývalá ukrajinská vicepremiérka a teraz opozičná poslankyňa.
„Toho sa obávame, pretože sme veľmi vážne závislí nielen na americkej podpore, ale aj na americkom vedení, pokiaľ ide o udržanie spoločného úsilia ostatných národov.“
Vodca menšiny v Snemovni reprezentantov Kevin McCarthy, potenciálny budúci predseda Snemovne reprezentantov, ak republikáni zvíťazia, minulý mesiac vyhlásil, že pokiaľ sa Snemovňa reprezentantov vráti pod kontrolu republikánov, nebude pre Ukrajinu existovať žiadny „bianko šek“.
Bidenova administratíva sa snažila upokojiť obavy ohľadom vládneho záväzku podporovať Ukrajinu v jej boji proti invázii ruského prezidenta Vladimíra Putina, ale populistické republikánske nálady v Kongrese naliehajú na menšiu podporu Kyjeva a väčšiu pozornosť venovanú domácim problémom USA.
„Mám obavy z Trumpovho krídla GOP,“ povedala Mia Willardová, Američanka ukrajinského pôvodu žijúca a pracujúca v Kyjeve. „Nedávno som čítala o sľube poslankyne Marjorie Taylorovej Greeneovej, že ‚na Ukrajinu už nepôjde ani cent‘, ak republikáni znovu prevezmú kontrolu nad Kongresom.“
Podľa najnovších údajov z prieskumov verejnej mienky sú republikáni favoritmi na ovládnutie Snemovne reprezentantov a možno aj Senátu v utorkovom hlasovaní.
„Dúfam, že bez ohľadu na výsledky volieb,“ povedal Willard, „bude aj naďalej existovať obojstranná zhoda na podpore Ukrajiny uprostred ruskej genocídy ukrajinského ľudu, ktorú nemôžem nazvať inak ako genocídou po tom, čo som bol priamym svedkom ruských vojnových zločinov na teraz deokupovaných územiach ,“ povedal Willard, ktorý je výskumným pracovníkom Medzinárodného centra pre politické štúdiá v ukrajinskom hlavnom meste.
Bývalý ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin je presvedčený, že americká vojenská a finančná podpora jeho krajine bude pokračovať aj po polovici volebného obdobia. „Nevidím medzi republikánmi kritický počet ľudí, ktorí by volali po znížení pomoci,“ povedal pre POLITICO. Zároveň Klimkin pripustil, že procedúra prerokúvania pomoci Ukrajine v Kongrese môže byť zložitejšia.