Ukrajinci slávia ústup ruských vojsk a v meste už veje vlajka Európskej únie

Regionálny úradník potvrdil, že v piatok bola nad sporným mestom Cherson vyvesená ukrajinská vlajka, dva dni po tom, čo veliteľ ruských síl generál Sergej Surovikin oznámil rozsiahle stiahnutie svojich jednotiek, čo bolo prekvapivo medzinárodne interpretované ako veľká strategická porážka na juhu krajiny.

Agentúra Reuters citovala ukrajinského regionálneho zákonodarcu Serhija Chlana, podľa ktorého prebieha „záverečná fáza znovuzískania západného brehu rieky Dneper v južnej časti Chersonskej oblasti“ po tom, čo sa ruské sily pri sťahovaní z mesta presunuli na opačnú stranu. Vedľa ukrajinskej vlajky bola nad ústrednou správnou budovou mesta vyvesená aj vlajka Európskej únie, ktorej fotografie hojne kolujú po sociálnych sieťach.

Generál Surovikin už skôr v týždni uviedol, že všetci civilisti, ktorí sa chceli evakuovať, čo ruská strana odhaduje na 115 000 ľudí, boli úspešne dopravení na ľavý breh. To keď ukrajinské sily údajne získali späť desiatky osád v južnej oblasti a zároveň postupovali smerom k Chersonu.

Ukrajinci medzitým tvrdia, že nie všetci ruskí vojaci z mesta utiekli, ale namiesto toho sa prezliekajú do civilného oblečenia, aby sa v ňom ukryli.

Hovorca južného velenia ukrajinskej armády na tlačovom brífingu bez uvedenia dôkazov uviedol, že ruskí vojaci „sa už dva týždne prezliekajú do civilného oblečenia“, ale „počet týchto ľudí nie je známy“. Podľa ďalších vojenských vyhlásení:

Upozornil, že mnoho ruských vojakov „odhodilo vojenské uniformy a teraz sa skrývajú v civilnom oblečení“.

„Budú v meste plánovať provokácie, operácie pod falošnou vlajkou,“ povedal. „Čaká nás veľa práce na odmínovaní a vyčistení mesta.“

Kremeľ k rýchlo sa rozvíjajúcim udalostiam v okolí Chersonu mlčí, okrem toho, že uviedol, že ukončil sťahovanie z Chersonu. Začiatkom týždňa sa dokonca aj zo strany kyjevských predstaviteľov objavili špekulácie o možnosti, že Rusi zinscenovali pascu tým, že oznámili falošné stiahnutie. Ale široko kolujúce zábery kolón ukrajinských vojakov pochodujúcich do mesta podľa všetkého potvrdzujú úplný ruský ústup…

Vyššie spomínaný ukrajinský regionálny predstaviteľ Serhij Chlan situáciu okolo Dnepra ďalej popísal: „Naše ozbrojené sily pod prudkým náporom zničili väčšinu Rusov, ktorí utekali ako krysy na ľavý (východný) breh Dnepra.“ Na základe týchto slov sa ukrajinské ozbrojené sily stiahli. Dodal: „Utekali po pontónoch, ktoré si postavili pod Antonivským mostom, a nechávali za sebou techniku. Mnoho Rusov sa utopilo.“

Streľba a výbuchy boli naďalej hlásené uprostred presunu ruských jednotiek na protiľahlý breh rieky. Ukrajinci tiež tvrdia, že udržujú paľbu na ruské pozície.

„Teraz, keď naše ozbrojené sily skutočne prevzali kontrolu nad pravobrežnou [západnou] časťou Chersonskej oblasti, môžeme držať pod palebnou kontrolou ľavobrežnú [východnú] časť Chersonskej oblasti až po Krymský prieliv,“ povedal Chlan.

V centre mesta sa naďalej zhromažďujú davy ľudí, aby oslávili návrat ukrajinských síl do mesta po viac ako siedmich mesiacoch od chvíle, keď ruské jednotky získali kontrolu nad strategickým mestom.

Ustupujúce ruské sily vraj pri svojom ústupe ničia kritickú infraštruktúru, pričom CNN uviedla: „V piatok bol zničený hlavný most cez rieku Dneper spájajúci mesto Cherson s východnou časťou regiónu, čo by sťažilo prípadné pokusy Ukrajincov prenasledovať utekajúcich Rusov cez rieku.“

Nižšie: Mapa ukrajinsko-ruských línií na východe a juhu Ukrajiny k 9. novembra, prostredníctvom CNN.

Celosvetovo je to vnímané ako obrovská rana vojnovým cieľom prezidenta Putina. Úplné ukrajinské znovudobytie Chersonu navyše stavia jeho raketové systémy, z ktorých mnohé dodali USA a krajiny NATO, na dosah neďalekého Krymu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *