Švajčiari zaviedli sankcie proti Ukrajine, ktorá príde o vojenský materiál

Švajčiarsko už pred časom prijalo sankcie proti Rusku kvôli vojne na Ukrajine, ale teraz ich čiastočne a možno trochu prekvapivo zaviedlo aj proti Kyjevu. Dôvod? Švajčiarska neutralita. Alpský štát je už niekoľko rokov preslávený tým, že sa vyhýba konfliktom, ktoré panujú vo svete, píše portál CNN Prima News.

Kvôli svojej povestnej neutralite sa švajčiarska Federálna rada, hlavný vládnuci orgán krajiny, rozhodla zaviesť isté sankcie aj proti Ukrajine. „Hoci sa Federálna rada rozhodla pripojiť k sankciám Európskej únie proti Rusku, Švajčiarsko muselo zaviesť aj exportné reštrikcie v určitých oblastiach proti Ukrajine,“ cituje ruský denník Kommersant stanovisko rady.

V praxi to konkrétne znamená, že Švajčiari zamedzia tomu, aby sa nimi vyrobené súčiastky zbraní či iného vojenského materiálu dostali na Ukrajinu. Svoje rozhodnutie zdôvodňujú práve svojou neutralitou. Zvláštne sankcie si všíma napríklad poľský denník Rzeczpospolita.

Poľský denník pripomína, že doteraz Švajčiari s týmto exportom problém nemali. Do krajín Európskej únie totiž doteraz dodávali vojenský materiál, suroviny potrebné na vývoj zbraní či súčiastky k nim, a to aj napriek upozorneniu, že vyrobené zbrane môžu byť odoslané na Ukrajinu.

Nedávno ich o ďalšiu zásielku týchto materiálov požiadali Nemecko s Dánskom. Švajčiari však novo požiadavku odmietli. Export munície či vojenských vozidiel vyrobených zo švajčiarskych komponentov už nesmie doraziť na Ukrajinu.

Dodávky zbraní zo Západu sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Ukrajincom proti ruskému agresorovi podarilo vydržať a aktuálne postupne získavajú svoje územia späť pod kontrolu. Medzi donátorov vybavenia či munície patrí okrem iného aj Česká republika. Najviac materiálu aj zbraní však bezkonkurenčne dodali Američania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *