To je hanba! Maďarská prezidentka odmietla pozvanie Čaputovej a neprišla

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová udeľovala v nedeľu 1.januára 2023 udeľovala štátne vyznamenania počas slávnostnej ceremónie. Udelila 28 štátnych vyznamenaní, šiestim z nich in memoriam. 

Pozvaná bola aj maďarská prezidentka Katalin Nováková, ktorá však pozvanie Čaputovej odmietla a neprišla, píše o tom denník Pravda.

Pozvanie však prijali premiér Eduard Heger, Boris Kollár. Pozvanie od kancelárie prezidenta Slovenskej republiky pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatného Slovenska bolo adresované všetkým hlavám štátov susedných krajín. Zo zahraničných hostí prijali pozvanie český prezident Miloš Zeman, poľský prezident Andrzej Duda, rakúsky prezident Alexander Van der Bellen ako aj predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková však pozvanie neprijala. Na jej webovej stránke sa v sekcii v anglickom jazyku neuvádza nič o jej pracovnom programe 1. januára 2023. „Maďarská prezidentka Katalin Nováková ospravedlnila svoju neúčasť svojou pracovnou zaneprázdnenosťou,“ reagoval pre Pravdu hovorca prezidentky Čaputovej Martin Strižinec.

Čaputová sa s maďarskou prezidentkou stretla v septembri 2022 na jej prvej oficiálnej ceste na Slovensko.

Témami stretnutia boli aktuálny stav nelegálnej migrácie, zvládanie dosahov vojny na Ukrajine či postoj k sankciám voči Rusku. Nováková pripomenula aj tému maďarskej menšiny na Slovensku.

„Spojenie výročia vzniku štátu s vyznamenávaním jeho zaslúžilých občanov je prirodzené, lebo vyplýva z podstaty veci: Slovenská republika nie je abstraktnou entitou visiacou nad hlavami jej obyvateľov. Je našim spoločným dielom. Je výsledkom toho, čo sme schopní a ochotní ako občania urobiť sami pre seba.

Tridsiate výročie vzniku Slovenskej republiky s nami dnes oslávili aj štátni predstavitelia susedných krajín – Miloš Zeman – prezident České republiky, poľský prezident Andrzej Duda, rakúsky prezident Alexander Van der Bellen, vicepremiérka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuk Ірина Верещук a predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová. Považujem to za veľkú česť, pretože ich aj prítomnosť je pre mňa dôkazom, že slovenský príbeh je súčasťou širšieho príbehu strednej Európy.

Ak historické osobnosti našich dejín snívali o tom, že stredná Európa bude rodinou rovnoprávnych a slobodných národov, tak my tento sen žijeme. Ak nie sme – a často oprávnene – spokojní s tým, ako ho žijeme, nie je to spôsobené žiadnym vonkajším diktátom, ale iba našimi vlastnými zlyhaniami. A tie môžeme aj vlastnými silami napraviť.

V dnešnom novoročnom príhovore som povedala, že najväčšie bohatstvo, ktoré Slovensko má, spočíva v jeho ľuďoch. Udeľovanie najvyšších štátnych vyznamenaní v bratislavskej Redute tieto slová v plnej miere potvrdilo.“ napísala prezidentka Čaputová na sociálnej sieti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *