Tvrdý odkaz z Moskvy: Zelenský buď vyhovie našim požiadavkám, alebo o tom rozhodne ruská armáda

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS vyhlásil, že Ukrajina musí splniť návrhy Moskvy týkajúce sa jej „nových území“, inak ruská armáda zakročí.

„Nepriateľ si je dobre vedomý našich návrhov na demilitarizáciu a denacifikáciu režimom kontrolovaných území a odstránenie hrozieb pre ruskú bezpečnosť z nich, vrátane našich nových území (DNR, LNR a Chersonskej a Záporožskej oblasti),“ povedal Lavrov a zopakoval falošné obvinenia Ukrajiny z nacizmu, ktoré Moskva použila v snahe ospravedlniť svoju inváziu, píše CNN.

„Zostáva už len jediné: splniť ich skôr, ako bude neskoro. Inak ruská armáda vezme veci do vlastných rúk.
„Pokiaľ ide o trvanie konfliktu, loptička je teraz na strane Washingtonu a jeho režimu. Môžu tento márny odpor kedykoľvek zastaviť.“

Štyri okupované územia: Rusko si nárokovalo kontrolu nad štyrmi regiónmi Luhansk, Doneck, Záporožie a Cherson po fiktívnych referendách v septembri, ktoré Kyjev a západné vlády široko odsúdili ako porušenie medzinárodného práva.

Rusko však v týchto oblastiach od začiatku zápasilo s neúspechmi – moskovské sily nemali nad týmito územiami úplnú kontrolu, keď boli umelo označené za súčasť Ruskej federácie, uvádza americká CNN.

Len niekoľko týždňov po nezákonnej anexii Chersonu Ukrajina získala späť svoje regionálne hlavné mesto s rovnakým názvom, čím oslobodila približne 10 000 km2 územia a presunula svoje delostrelectvo dodávané Západom na dostrel Krymu.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň priznal, že situácia na štyroch okupovaných územiach je „mimoriadne komplikovaná“, čo je zriedkavý pohľad na problémy, ktorým Moskva čelí v oblastiach, ktoré sa pokúsila nezákonne anektovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *