Sledujte, čo sa deje v Amerike! Brutálna snehová búrka zabíjala ľudí!

Smrteľná zimná búrka v západnej časti štátu New York si podľa úradov vyžiadala životy najmenej 35 ľudí.

Starosta Buffala Byron Brown v utorok ráno podľa rozhlasovej stanice WBEN uviedol, že počet ďalších siedmich mŕtvych sa zvýšil na 35.

Výkonný riaditeľ okresu Erie Mark Poloncarz v pondelok popoludní uviedol, že v dôsledku snehovej víchrice zomreli ďalší dvaja ľudia, čím sa celkový počet známych mŕtvych zvýšil na 27. Úrad šerifa okresu Niagara oznámil, že ďalší 27-ročný muž zomrel na otravu oxidom uhoľnatým po tom, ako ťažký sneh zasypal vonkajšiu pec v jeho bydlisku a spôsobil vniknutie smrteľného plynu.

Brown predtým uviedol, že polícia našla v meste telá 18 ľudí.

„Bola to veľmi ťažká a nebezpečná búrka,“ povedal. „Bola opísaná ako búrka, ktorá sa vyskytne raz za generáciu, a všetko, čo bolo predpovedané, sme v meste Buffalo dostali a ešte niečo navyše.“

Smrteľná snehová búrka vysypala v okrese Erie viac ako päť až šesť metrov snehu a zasypala domy a cesty v mestách Watertown, Hamburg a Buffalo v štáte New York, informovala stanica FOX Weather. Mrazivé počasie vyradilo z prevádzky desaťtisíce odberateľov v západnej časti štátu New York. V utorok ráno spoločnosť National Grid uviedla, že dodávky elektrickej energie boli obnovené pre 93 600 zo 104 600 zákazníkov v regióne, pričom na obnovení dodávok elektrickej energie pracovalo viac ako 2 850 odborníkov.

Z 27 potvrdených úmrtí Poloncarz uviedol, že tri boli spôsobené meškaním záchrannej služby, 14 ľudí našli mŕtvych vonku, traja utrpeli srdcovú príhodu pri odhŕňaní alebo odpratávaní snehu, štyria zahynuli z nedostatku tepla a traja zomreli vo vozidle.

V meste Buffalo platí zákaz vjazdu, aby boli cesty voľné pre záchranárov a na ochranu obyvateľov.

Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová v pondelok večer oznámila, že prezident Biden schválil jej žiadosť o vyhlásenie federálneho núdzového stavu v reakcii na búrku.

„Hovorila som s prezidentom Bidenom, ktorý súhlasil s rýchlym schválením nášho vyhlásenia federálneho núdzového stavu, čo bude mať zásadný význam pre naše úsilie o obnovu po tejto historickej búrke, a ďakujem našej delegácii Kongresu za pomoc pri zabezpečení tejto pomoci,“ uviedla Hochulová.

„Zatiaľ robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli západnému New Yorku zotaviť sa a čakáme na federálnu pomoc, chcem, aby všetci v postihnutých oblastiach naďalej nevychádzali z ciest a kontrolovali svojich blízkych a susedov,“ dodala.

Biely dom ponúkol „plnú silu federálnej vlády na podporu obyvateľov štátu New York, ktorý sa borí s následkami historickej zimnej búrky“, uvádza sa v pondelkovom telefonáte prezidenta s Hochulovou.

Vyhlásenie núdzového stavu oprávňuje Federálnu agentúru pre riadenie krízových situácií (FEMA) koordinovať úsilie o pomoc pri katastrofách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *