Rusi varujú Grékov, ak pošlú Ukrajine systém S-300: Toto sa stane, ak to urobíte!

Stály predstaviteľ Ruska na Kryme Georgij Muratov varoval Grécko, aby na Ukrajinu neprevádzkovalo protilietadlové raketové systémy S-300 ruskej výroby, a uviedol, že by to bol „iracionálny prejav nepriateľstva voči Rusku“.

V rozhovore pre ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti Muratov povedal: „Takýto krok Atén by bol nielen iracionálnym prejavom nepriateľstva voči Rusku, ale aj nebezpečným krokom voči vlastným národným záujmom, čo už teraz rezonuje v gréckej verejnej mienke“.

Predtým minister obrany Nikos Panagiotopoulos priznal, že grécka vláda je pripravená poslať systémy protivzdušnej obrany S-300 z Kréty na Ukrajinu, ak USA „namiesto nich nainštalujú systémy Patriot“.

Agentúra RIA Novosti vysvetlila, že presun zbraní ruskej výroby na Ukrajinu pod tlakom Spojených štátov by znamenal, že grécka protivzdušná obrana by prišla o spôsobilosti, ktoré turecká strana nepozná a nemôže im čeliť.

„Ale možno pre gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa je väčšou prioritou mať dobré vzťahy s Joeom Bidenom,“ uvádza sa v článku.

„Napríklad nahradenie S-300 za Patrioty zníži dosah pozemnej protivzdušnej obrany zo 150 km na 75 km!“ dodáva článok.

Diplomatický incident s Tsiprasom

Srbské médiá medzitým informovali, že veľvyslanec Ruska v Srbsku Alexander Bocan bol „nútený“ opustiť zjazd Srbskej socialistickej strany (SPS) „kvôli hlavnému lídrovi gréckej opozície Alexisovi Tsiprasovi“.

Z tlačových správ vyplýva najmä to, že ľavičiar Tsipras vo videoposolstve označil ruskú inváziu na Ukrajinu za nezákonnú a zdôraznil, že ide o „porušenie medzinárodného práva, ktoré nemožno akceptovať“.

„Grék [Tsipras] začal s úplne nepodloženými, falošnými obvineniami voči Rusku, začal ohovárať moju krajinu,“ napísal Botsan na Twitteri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *