Trump predpovedá skvelú noc republikánov: Budeme ich voliť, lebo neriešia celý svet ale Ameriku!

V USA začali voľby do Kongresu, očakáva sa úspech republikánov. V štáte Vermont na východnom pobreží Spojených štátov sa dnes o piatej hodine ráno (11:00 SEČ) otvorili volebné miestnosti.

Američania v nich budú rozhodovať o zložení celej 435-člennej Snemovne reprezentantov, tretiny Senátu a vedenia orgánov samosprávy. V 36 štátoch a troch teritóriách budú voliči vyberať aj guvernérov. Demokrati môžu podľa predvolebných prognóz prísť o kontrolu nad oboma komorami Kongresu.

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes so svojou ženou Melaníou odvolil v Palm Beach na Floride. Pred volebnou miestnosťou predpovedal, že republikánov čaká skvelá volebná noc. Dnešné voľby rozhodnú o zložení celej Snemovne reprezentantov a tretiny Senátu amerického Kongresu. Hlasuje sa aj o guvernéroch v 36 štátoch a troch teritóriách.

„Myslím, že nás čaká skvelá noc,“ povedal Trump. Podľa televízie CNN potvrdil, že svoj hlas dal republikánskemu floridskému guvernérovi Ronovi DeSantisovi. Na otázku, či sa chce o dva roky opäť usilovať o Biely dom, Trump odpovedal: „Myslím, že utorok bude pre mnoho ľudí veľmi vzrušujúcim dňom.“

V piatich štátoch USA sa hlasuje aj o legalizácii marihuany na rekreačné účely

Voliči v piatich amerických štátoch dnes v rámci volieb do oboch komôr Kongresu rozhodnú aj o legalizácii marihuany pre rekreačné využitie. Jedná sa o Arkansas, Maryland, Missouri a Severnú aj Južnú Dakotu. Pokiaľ sa pre to voliči týchto štátov vyslovia, potom sa táto pätica pripojí k 19 z celkom 50 amerických štátov, k dvom teritóriám a Washingtonu D.C., kde je už rekreačné použitie marihuany legálne. Použitie marihuany ako liečebného prostriedku je v USA teraz možné v 37 štátoch, na troch teritóriách a vo Washingtone. D.C.

Miliardár Elon Musk odporučil Američanom voliť republikánov

Majiteľ spoločnosti Twitter a najbohatší muž sveta Elon Musk dnes odporučil americkým voličom, aby v utorkových voľbách do Kongresu hlasovali za republikánov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prezidenta Joea Bidena čakajú v nasledujúcich hodinách perné chvíľky. Ak sa republikáni Kongresu zmocnia, mohol by sa prezident rozlúčiť s presadením veľkej časti svojej agendy. Predvolebné prieskumy pritom favorizujú práve republikánov. Tým sa podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) darí získavať podporu od stále väčšej časti Latinoameričanov a Afroameričanov.

„Tento rok to vidím na republikánov,“ napovedal svoje preferencie CNN Prima NEWS tridsaťročný podnikateľ Jorge žijúci v okrese Miami-Dade. Ten o utorkových voľbách odľahčene diskutoval s piatimi ďalšími hispánskymi kamarátmi v parku vedľa Miami Beach. „Som nezávislým voličom, rozhodne nie som republikánom,“ pousmial sa. „Mám ale pocit, že demokrati riešia celý svet, len nie americkú ekonomiku. Tá bola lepšia za Trumpa,“ uviedol pre CNN Prima NEWS.

Za pravdu mu dáva aj dvadsaťšesťročný Samuel pracujú v zdravotníctve „Jednoznačne budem voliť republikánov a DeSantisa. Nechal nás byť počas pandémie a podporuje podnikanie,“ vyhlásil. Na rozdiel od Jorgeho je Samuel skôr republikánom. Jeho rodičia do Spojených štátov emigrovali pred mnohými rokmi z Nikaraguy. „Aj preto asi moja rodina celkovo nefandí socializmu,“ priznal v nedeľu pre CNN Prima NEWS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *