Toto už je veľmi zlé: Podľa prieskumu Slováci už nechcú chodiť autom a kupujú si menej jedla

Extrémne nárast cien aký tu nebol 22 rokov trápi väčšinu Slovákov. Rast cien je v mesiace marec už 10,4% čo je rekord posledných rokov.

Prieskumy ukazujú, že polovica Slovákov už nakupuje lacné potraviny v zľavách, aby ušetrili. Tretina Slovákov má problém s platením účtov a štyria z desiatich prestali používať auto a chodia peši. 

Nákup, ktorý vás minulý rok vyšiel 100 eur vás dnes bude stáť 110,40%.

Aj tankovanie je o veľa drahšie. Pohonné hmoty išli oproti minulému roku o 28% hore. Podľa prieskumu až 40% Slovákov začalo menej používať auto. Rozhodli sa, že viac budú chodiť peši alebo na bicykloch či verejnou dopravou.

Tretina respondentov uviedla, že mali v poslednej dobe problém so splácaním niektorých účtov.

Dokonca 38% Slovákov sa rozhodlo, že budú kupovať menej potravín, pretože vysoké ceny ich trápia priveľmi.

Premiér Heger vyhlásil k téme zdražovanie, že priestore priveľa emócií, hraničiacich s panikou, čím sa zužuje priestor na racionálne uvažovanie. Treba sa podľa neho sústrediť na riešenie kľúčových úloh. „Prvou úlohou je, že nesmieme prijímať opatrenia, ktoré by zrýchľovali rast cien. Musíme sa vyhnúť javu, ktorý sa volá inflačná špirála,“ priblížil Heger. 

V rozpočtovej politike to podľa neho znamená, že sa vláda musí krotiť vo výdavkoch, lebo pumpovanie peňazí do ekonomiky v danej situácii len zvyšuje ceny.