To je protest! Holandskí farmári vzali traktory a policajti sú bezradní! Dokonca strieľali ostrými nábojmi (Video)

Holandskí policajti začali v utorok večer strieľať po farmároch, ktorí na traktoroch protestujú proti vládnej ekologickej politike. Obhajujú sa tým, že na nich nahnevaní poľnohospodári nabiehali. Nikto nebol zranený, situácia v krajine je ale napätá. V niektorých obchodoch kvôli blokádam dochádza tovar.

Farmárov v Holandsku nahneval plán tamojšej vlády do roku 2030 zraziť emisie dusíka a čpavku obmedzením spotreby hnojív a znížením stavov dobytka.

Farmári tvrdia, že je pre nich vládny plán často likvidačný. Nasadli preto na traktory a ďalšiu poľnohospodársku techniku ​​a vyrazili blokovať diaľnice, distribučné strediská a dopravné uzly. Blokády trvajú od pondelka.

K spomínanej streľbe došlo v provincii Frízsko na severe krajiny za doteraz nie celkom vyjasnených okolností. Polícia priznala, že guľka zo služobnej zbrane najmenej v jednom prípade zasiahla traktor, nikto ale nebol zranený. Traja ľudia strážcovia zákona zadržali a polícia prisľúbila, že incident vyšetrí interná vyšetrovacia komisia.

Prípadom, protesty a vládnou ekologickou politikou by sa podľa serveru Politico mal zaoberať aj holandský parlament.

Poľnohospodári medzitým chcú v protestoch pokračovať, pričom blokáda by sa mohla znovu dotknúť aj ciest na letisko v Amsterdame.

Vláda však ustúpiť nehodlá. Holandský premiér Mark Rutte sa nechal počuť, že protesty tisícov farmárov po celej krajine znamenajú „prekročenie všetkých medzí páchané malou skupinou“.

Nevyberavý zásah holandskej polície proti demonštrantom vzbudil pozornosť už v januári tohto roku. Strážcovia zákona sa vtedy stretli s občanmi protestujúcimi proti koronavírovým opatreniam, došlo na násilie a svet obletelo video s demonštrantom, ktorého pohrýzol policajný pes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *