Svetový poriadok podriadený USA skončil, vyhlásil Putin

Ruský prezident Vladimír Putin na ekonomickom fóre v Petrohrade vyhlásil, že skončil jednostranný svetový poriadok podriadený vraj Spojenými štátmi, ktoré sa podľa neho cítia vyslancom boha na zemi, nemajú žiadne povinnosti, ale len svoje vlastné „posvätné záujmy“.

Tvrdil tiež, že Európska únia stratila globálnu konkurencieschopnosť aj politickú zvrchovanosť. Predpovedal vzostup populizmu a výmenu elít v európskych krajinách.

Ruský prezident tiež znovu obhajoval svoje rozhodnutie napadnúť Ukrajinu a kritizoval sankcie Západu, ktoré majú Moskvu donútiť k ukončeniu agresie a stiahnutiu vojsk zo susednej krajiny.

Putin zdôraznil, že ruská ekonomika sa dokázala s týmto tlakom vyrovnať. „Ekonomický blitzkrieg nemal šancu uspieť,“ zdôraznil Putin na tohtoročnom petrohradskom ekonomickom fóre.

Západné sankcie podľa neho prinášajú väčšie škody ich tvorcom ako Rusku. Straty EÚ vraj môžu presiahnuť 400 miliárd dolárov, čo dolieha na obyvateľstvo a firmy.

„Táto epocha (dominancia USA vo svete) skončila bez ohľadu na všetky pokusy ju zachovať, zakonzervovať akýmikoľvek prostriedkami,“ uviedol Putin.

„Zmeny predstavujú prirodzený beh dejín, pretože civilizačnú rôznorodosť planéty a bohatosť kultúr možno ťažko spojiť s politickými, ekonomickými a ďalšími šablónami. Tie nefungujú,“ dodal.

Svet založený na „hre na jednu bránku“ je podľa neho prirodzene nestabilný.

Putin podobne ako pri májovej vojenskej prehliadke v Moskve obhajoval „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako Kremeľ nazýva vojnu, rozpútanú na konci februára na prezidentov rozkaz proti susednej Ukrajine.

„Vo vzniknutej situácii, na pozadí rastúcich rizík a hrozieb, bolo rozhodnutie Ruska o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vynútené,“ vyhlásil Putin.

„Bolo to nepochybne ťažké, ale vynútené a nevyhnutné. Toto rozhodnutie zvrchovanej krajiny, na ktorej má bezpodmienečné právo, je založené na Charte OSN hájiť svoju bezpečnosť,“ doplnil.

4 Replies to “Svetový poriadok podriadený USA skončil, vyhlásil Putin

  1. Konecne, uz som cakala skor, ako Trump zacal riesit podvod vo volbach v USA, ale asi vsetko ma svoj cas. Vidno, aki su v EU a Sorosom zapredani politici nervozni. Kazda pravda raz vyjde najavo. Tesim sa, ked tie zrudy vratane nasich zmiznu👍

  2. Verím, že debili v Bruseli zase nechápu čo im to ten Putin vraví!!! Ale nakoniec pochopia o čo ide. To so o tom pevne presvedčený. Budú síce štekať, budú brechať, budú sa naparovať, ale nakoniec aj tak stiahnu chvost.

  3. Putin má úplnú pravdu, mohol to aj urobiť skôr. Ak sa aj my meodpojime od EÚ a NATO bude s nami zle moc zle, ale naša republika je už dávno predaná a to je problém

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *