Svet sa mení: Na olympiáde v Paríži budú súťažiť so ženami aj mužské akvabely

Na olympijských hrách 2024 v Paríži budú môcť po prvýkrát súťažiť v olympijských disciplínach v umeleckom plávaní aj muži, uviedol vo štvrtok svetový riadiaci orgán vodných športov FINA.

Táto správa prišla po tom, ako Medzinárodný olympijský výbor schválil žiadosť svetového vodného športu o povolenie zaradiť na hry aj mužov. Umelecké plávanie bolo do roku 2017 známe ako synchronizované plávanie.

Na olympijských hrách v Paríži bude mužom povolená účasť v tímovej súťaži v umeleckom plávaní. Každé družstvo tvorí osem športovcov, pričom v jednom družstve môžu byť maximálne dvaja muži.

„Toto je deň osláv pre tých, ktorí viedli kampaň za zaradenie mužov do tohto športu na olympijských hrách a ktorí boli priekopníkmi účasti mužov,“ uviedla FINA vo vyhlásení.

Muži môžu súťažiť v tomto športe na majstrovstvách sveta vo vodnom póle od roku 2015.

„Vodné športy sú univerzálne a muži dokázali, že sú vynikajúcimi umeleckými plavcami,“ povedal o zmene pravidiel prezident svetového vodného športu Husain Al-Musallam.

„Teším sa, že sa o tento nový rozmer umeleckého plávania podelíme so svetom v Paríži. Zaradenie mužov do umeleckého plávania je veľkou zásluhou všetkých, ktorí sa o to dlhé roky usilovali.“

Americký športovec Bill May, ktorý sa v roku 2015 stal po boku Christiny Jonesovej premiérovým víťazom technického podujatia zmiešaných duetov, privítal prelomové oznámenie.

„Zaradenie mužov do olympijského umeleckého plávania sa kedysi považovalo za nesplniteľný sen,“ povedal May.

„Toto dokazuje, že všetci by sme mali snívať vo veľkom. Mužskí športovci vydržali. Teraz, vďaka ich vytrvalosti a pomoci a podpore mnohých, môžu všetci športovci stáť vedľa seba rovnako a siahať po olympijskej sláve,“ dodala Mayová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *