Sudca odmietol žalobu na Kaliňáka a Brhela. Nepostavia sa tak pred súd

Sudca Špecializovaného trestného súdu sa vyjadril, že orgánom činným v trestnom konaní, konkrétne prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica, sa v prípade bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a oligarchu spájaného so stranou Smer-SD, Jozefa Brhela, stalo závažné procesné pochybenie a porušenie práva na obhajobu.

Táto dvojica sa nemusí posadiť do lavice obžalovaných v prípade údajného podplácania, a tým aj vyplácania kompenzácie mzdy bývalému šéfovi Finančnej správa Františkovi Imreczemu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu 28. marca tohto roka, ani nie dva mesiace od vznesenia obvinenia v tejto veci. Už po podaní obžaloby však mnohí upozorňovali, že prokurátor sa príliš ponáhľal a zdalo sa, že nebol dostatočne pripravený.

Sudca Peter Pulman po preskúmaní obžaloby, podľa jej obsahu a obsahu spisu, ktorý nie je mimoriadne rozsiahly, keďže má len dva zväzky, zistil, že sú dané dôvody na jej odmietnutie. Sudca odhalil procesné chyby, ktoré považoval za závažné, a ich dôsledkom bolo aj porušenie práva oboch obvinených na obhajobu.

V uznesení Peter Pulman dokonca priznal, že obžalobu odmietol ešte pred tým, ako na ňu stihli oficiálnym spôsobom zareagovať Kaliňák s Brhelom. Sudca vysvetlil, že „samosudca nemal žiadny dôvod čakať na prípadnú reakciu obvinených na podanú obžalobu…, pretože sám zistil, že tu došlo k závažnému porušeniu práv na obhajobu a obvinení budú mať samozrejme možnosť vyjadriť sa k rozhodnutiu či už vo forme podania sťažnosti alebo vo forme vyjadrenia k sťažnosti prokurátora.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *