Staněk: Bude to nová revolúcia, nebude nežná a použijeme to, čo bude po ruke a budeme ich hnať

Profesor Staněk hovorí o vážnej situácii vo svete aj u nás. Hovorí o prudkom zdražovaní a o náraste exekúcii.

„Bude to nová revolúcia, nebude nežná a použijeme to, čo bude po ruke a budeme ich hnať …“ hovorí profesor.

Profesor Staněk bol aj hosťom v relácii portálu EREPORT.sk

 „Stratili sme jednu základnú vec. Úctu k prírode,“ hovorí profesor.

„Dám vám jednu malú ukážku. Talianskym vedcom z univerzity v Bologni strašne vŕtalo hlavou: ako to, že tí Rimania postavili sústavu ekonomických centier a ciest po celom európskom kontinente? Čo ich viedlo k tomu, že tie cesty viedli tade, kade viedli? A urobili analýzu dnešnej sústavy ciest a ekonomických centier. A tá sa na 100 percent kryje s tou rímskou,“ podčiarkol Staněk.

Následne pokračoval rečníckymi otázkami: „Čo vedeli tí starí Rimania a my nevieme? My máme predsa GPS, družice, satelitné snímkovanie, no to je fantázia! Ale my sme nepochopili jedno: tí Rimania aj Gréci technológie používali ako barličky, ako pomoc, ako nástroj. Nie ako cieľ. Ale my dnes hovoríme o cieli. Pretože, preto máte inovácie, preto máte startupy, preto musíte inovovať. Ale to je len nástroj. Nie cieľ.“

V tejto súvislosti nadviazal na aktuálnu tému, ktorou je šetrenia energiami: „No a potom zistíte paradoxnú vec, máte energetickú krízu. A francúzsky Électricité de France vyvinul fóliu. Tú fóliu ponoríte do vody. Akejkoľvek vody. Morskej, riečnej, jazernej. A pretože vo vode sú prúdnice, a tie prúdnice hýbu tou fóliu, tak tá fólia vyrába elektrický prúd. Čistý. A skutočne je to čistá energia. A vy si potom položíte otázku: keď niekto vykrikuje o čistej energii, tak čo bude robiť s tými solárnymi panelmi o 20 rokov, keď stratia životnosť? Bude ich uskladňovať na púšti v Líbyi ako dnes uskladňujeme desiatky tisícky ton textilu, ktorý sa nepredal? A položíte si základnú otázku, ktorá sa priamo viaže na prírodu: ak dnes máte podľa smernice EÚ ušetriť 15 percent energie tak, že sa nebudete umývať, nebudete kúriť, a predstavte si, budete piecť pri zavretej rúre, obrovský to objav… Ale keby ste prestali vyrábať to, čo sa nikdy nepredá, pretože je to vyrobené zbytočne, tak ušetríte20 až 22 percent spotreby energie! Takže je to zelený údes, alebo zelený debilizmus? Nepochopenie.“

„V tomto slova zmysle môj odkaz znie jednoducho. Skúste čítať prírodu. Ak sa znova naučíme čítať prírodu, tak si ušetríme mnohé hrče na hlave a aj tá spoločnosť môže byť omnoho logickejšia. Ale nie kvôli sebe samej. Ale kvôli tomu, že nájde kľúčovú dynamickú rovnováhu. Vzťah medzi ľudskou spoločnosťou a prírodným prostredím. To by malo byť hlavným cieľom nášho posunu civilizácie. Ale keď sa pozriete okolo na seba, tak za to by ste akosi nedostali priestor v médiách, nové granty, Nobelovu cenu. Takže okrem pár šialencov sa tomu ostatní vyhýbajú…“ – dodal známy slovenský vedec.

zdroj: ereport.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *