Slovensko aj Európu čakajú výpadky elektriny, kvôli ruským hackerským útokom

Európu majú čakať hackerské ruské útoky na elektrické rozvodné siete, čo má spôsobiť obrovské výpadky elektrickej energie. To by znamenalo katastrofu pre celý región. Bez elektriny totiž nefunguje veľa zariadení a domácnosti by boli bez tepla či fabriky a nemocnice nefunkčné.

Pred takýmito výpadkami elektrickej energie varovala rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová Je „veľmi vysoko pravdepodobné“, že EÚ v blízkej budúcnosti zasiahnu rozsiahle výpadky elektriny, tvrdí.

„Otázkou nie je, či k nim dôjde, ale kedy,“ cituje agentúra Bloomberg rakúsku ministerku. Tá v rámci rozhovoru pre nemecké noviny Welt vysvetlila, že hackerské útoky na západné dodávky prúdu sú formou hybridnej vojny. „Nemali by sme predstierať, že ide len o teóriu. Musíme sa pripraviť na výpadky v Rakúsku a Európe,“ bije na poplach Tannerová.

Takmer deväť miliónov Ukrajincov je stále bez elektriny

Takmer deväť miliónov ľudí, čo je približne štvrtina obyvateľstva, zostáva na Ukrajine bez elektrickej energie v dôsledku nedostatku elektriny a výpadkov spôsobených pokračujúcimi ruskými útokmi, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom prejave. Hoci výpadky pretrvávajú, sú teraz menej časté a spravidla kratšie, uviedol prezident. Ruské sily v uplynulom dni zaútočili na desiatky miest v Luhanskej, Doneckej, Charkovskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, informoval v utorok ráno ukrajinský generálny štáb.

Predstavitelia USA pohrozili Putinovi fyzickým odstránením, tvrdí Lavrov

Moskva vo svojej propagande tvrdí, že to bol v skutočnosti Západ, kto spustil hrozbu nasadenia jadrových zbraní. „Niektorí predstavitelia Pentagónu skutočne pohrozili, že vykonajú úder, ktorý by dekapitoval Kremeľ, čo v podstate znamená hrozbu fyzického odstránenia hlavy ruského štátu,“ povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre tlačovú agentúru TASS. Neuviedol však, kto konkrétne sa mu údajne vyhrážal.

Ukrajina by chcela vo februári zorganizovať mierový samit v OSN, uviedol minister

Ukrajina by chcela zorganizovať mierový samit do konca februára budúceho roka, najlepšie na pôde OSN. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba to povedal v rozhovore pre agentúru AP.

Kyjev uviedol, že sprostredkovateľom na rozhovoroch, ktoré sa majú uskutočniť pri príležitosti prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu, bude generálny tajomník OSN António Guterres. Ako dodal Kuleba, Ukrajina urobí všetko pre to, aby v roku 2023 vyhrala vojnu. Dodal, že diplomacia vždy zohráva dôležitú úlohu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *