Slovákovi prišli nové platby za energie. Z tých cien sa vám zatočí hlava! To naozaj má toto platiť?

Aj keď vláda tvrdí, že robí všetko pre to, aby sa nezvýšili ceny energii pre domácnosti, niektorým Slovákom už chodia zálohové platby na rok 2023, ktoré sú astronomické.

Na sociálnej sieti sa zdieľa odkaz v skupine Snina Online, kde bytové družstvo zvýšilo zálohové platby pre rok 2023 za teplo, vodu aj stočné jednému z obyvateľov bytu.

Ako sa v príspevku uvádza, platby sa zvýšili za teplo o +46%, teplo na ohrev o 76%, studená voda o 84% a vodné stočné o 86%.

Ide však o skutočné navýšenie či o väčšiu spotrebu daného bytu? To nie je z príspevku jasné a vyjadril sa k tomu aj samotný zástupca bytového družstva v Snine, ktorý tvrdí, že skutočné navýšenie by malo byť iba o 15% u tepla a 15% o vody.

Ak máte názor, že je to chybné, prosím reklamujte to u nás preveríme, v prípade potvrdenia chyby opravíme… Dovolím si však tvrdiť, že je to vytrhnuté z kontextu. Keď už autor anonymizoval údaje mal zabieliť aj variabilný symbol… Predpis sme prekontrolovali a je určený správne. Cena za jednotlivé energie bola navýšená tak ako je to uvedené v komente na zadnej strane predpisu. Na zvýšenú výšku vašej zálohy na rok 2023 nemá vplyv len zvýšená cena ale aj vaša spotreba za rok 2021, kde ste mali nedoplatky na vykúrovaní aj na teplej vode, čo sa premietlo do nového predpisu.“ píše zástupca bytového družstva.

„keď už to dávate na správnu mieru a bolo tam zvýšenie za zvýšenú spotrebu tak by som očakával že tam napíšete o koľko napr. Teplo: +46% (z toho 10% zvýšenie a 36% zvýšená záloha) tak by to bolo korektne lebo záloha môže byť 1% a 45% zvýšenie za energie … Takže aby to nebolo vytrhnuté z kontextu: Teplo: 46% – koľko je zvýšenie zálohy ?, koľko je zvýšenie za energie ? Teplá voda: 76% – koľko je zvýšenie zálohy ?, koľko je zvýšenie za energie ?“ reaguje na zástupcu Ján.

„na predpise je to uvedené. Nárast ceny tepla o 15%. Zvyšok je nárast ovplyvnený vyúčtovaním, čiže spotrebou. U vody rovnako, nárast ceny cca 15%, zvyšok spotreba…“ vysvetľuje Sninský z bytového družstva.

Poll not found

Do debaty prispela aj Ela, ktorá býva v bytovke s vlastnou kotolňou a tie ceny sú extrémne: „Ľudia nehádajte sa, my sme zateplená bytovka s vlastnou plynovou kotolňou, s vyregulovanym systémom, no a aby ste vedeli kto nás dojí, tak v r. 2021 bol plyn 17,30 eur/MWh, v r. 2022 je 54,20 eur/MWh a pre r. 2023 to ide byť 145 eur/MWh. Je to 850% navýšenie a k tomu aj 850% navýšenie DPH. Pre nás to je z 1000 eur na 8000 eur pre ministra financií. Nielen plyn je drahý, ale z tej vysokej ceny sa musí platiť DPH a to sú obrovské sumy, ktoré sa vyparia a vláda robí ďalšie dlhý čo budeme musieť platiť.“ napísala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *