Sledujte tie výbuchy! Ukrajinci možno zaútočili na plynovod, ktorý ide z Ruska do Európy! Tí zase tvrdia, že to boli Rusi

Švédske a dánske meracie stanice v pondelok zaznamenali masívne podmorské výbuchy v miestach, kde z plynovodu Nord Stream následne začal unikať plyn. Teda vo švédskych a dánskych vodách. S odvolaním sa na švédske seizmologické stredisko o tom v utorok informovala agentúra Reuters.

Poškodenie plynovodov Nord stream 1 a Nord Stream 2 v ich podmorských častiach sa prejavilo v pondelok krátko po sebe prudkým poklesom tlaku v potrubí.

V utorok odborníci informovali o tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o sabotáž. Švédsko aj Dánsko kvôli únikom zvolali krízové ​​štáby. Stretnúť by sa mali ešte počas utorka.

Vyšetrovatelia sa vzhľadom na načasovanie, tri zasiahnuté potrubia a veľké tlakové straty prikláňajú k verzii, že poškodenie nie je náhodné, píše server Der Tageszeitung.

„Nedokážeme si predstaviť scenár, ktorý by nepočítal s cieleným útokom,“ povedal zdroj oboznámený s výsledkami vyšetrovania spolkových bezpečnostných úradov a nemeckej vlády. „Všetko hovorí proti náhode,“ dodal zdroj.

Útok na morskom dne je všetko, len nie jednoduchý, poznamenáva server Der Tagesspiegel s odkazom na bezpečnostné zdroje s tým, že ho museli vykonať špeciálne jednotky. Napríklad námorní potápači alebo ponorka, tvrdia zdroje oboznámené s prvými poznatkami vyšetrovania.

Der Tagesspiegel napísal, že sa špekuluje o tom, že by za útokmi mohli byť ukrajinské alebo s Ukrajinou spojené sily. S dočasne vyradenými plynovodmi by sa plyn do Nemecka a ďalších krajín strednej Európy mohol viesť iba cez plynovod Jamal a ukrajinskú plynovodnú sieť.

Druhou variantou je, že potrubie mohlo byť poškodené zo strany Ruska. Vyradenie plynovodov by zvýšilo ďalšiu neistotu na trhoch a cena plynu by mohla raketovo vystreliť. Európska energetická kríza by sa tak ešte viac prehĺbila.

„Únik plynu“ z Nord Streamu 1 nie je ničím iným ako teroristickým útokom naplánovaným Ruskom ako akt agresie voči EÚ. Rusko chce destabilizovať ekonomickú situáciu v Európe a vyvolať pred zimou paniku. Najlepšou odpoveďou a investíciou do bezpečnosti sú tanky pre Ukrajinu,“ napísal na Twitteri poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *