Škandál na Ukrajine. Hromadné znásilňovanie Rusmi si ombudsmanka vymyslela

Na Ukrajine je to škandál starý už týždeň, na Západ dochádza s oneskorením. Ombudsmanka pre ľudské práva Ljudmila Denisovová, ktorá farbisto referovala o hromadnom znásilňovaní ukrajinských civilistov ruskými okupantmi, sa teraz priznala, že si vymýšľala. Vo funkcii nečakane skončila pred týždňom, keď ju ukrajinský parlament odvolal.

Ako dôvod uviedol práve nepodložené tvrdenia o bezbrehom ruskom znásilňovaní. Sama Denisovová dlho mlčala. Teraz však priznala, že „preháňala“. Na svoju obranu uviedla, že to robila preto, že chcela presvedčiť Západ, aby na Ukrajinu poslal viac zbraní.

Poslanci pri odvolaní Denisovovej na konci mája uviedli, že jej informácie o údajných sexuálnych útokoch zo strany ruských vojakov „neboli podložené dôkazmi a odvádzali pozornosť svetových médií od skutočných potrieb Ukrajiny“.

V rozhovore pre ukrajinský spravodajský server LB.ua Denisovová uviedla, že informácie o znásilneniach, ktoré šírila, slúžili na to, aby jej vlasť získala väčšiu vojenskú pomoc. „Skutočne som možno niektoré tvrdenia o znásilnení zveličila,“ povedala.

„Keď som napríklad hovorila v talianskom parlamente vo výbore pre medzinárodné záležitosti, počula som a videla takú únavu z Ukrajiny, viete? Hovorila som o strašných veciach, aby som ich nejakým spôsobom dotlačila k rozhodnutiu, ktoré Ukrajina a ukrajinský ľud potrebuje,“ vysvetlila.

Napriek škandálu sú o zrúdnosti ruských zločinov iné dôkazy:

Ako konkrétny príklad uviedla, že talianska politická strana Hnutia piatich hviezd bola spočiatku proti poskytnutiu zbraní Ukrajine, ale po jej prejave jeden z vodcov strany povedal, že zbrojné dodávky na Ukrajinu nakoniec predsa len podporia.

Uškodila Ukrajine, myslí si poslanec

Poslanec ukrajinského parlamentu Pavlo Frolov obvinil Denisovovú zo šírenia dezinformácií, ktoré „uškodili Ukrajine“. Vyčítal jej výroky o „podrobnostiach, neprirodzených sexuálnych deliktoch a sexuálnom zneužívaní detí na okupovaných územiach, ktoré neboli podložené dôkazmi“.

zdroj: idnes.cz