Zelenský uvalil sankcie na Putina! Má zákaz vstupu na Ukrajinu

Zelenskyj podpísal dekrét o uvalení sankcií, vrátane zmrazenia majetku a zákazu cestovania, na Putina a desiatky ďalších vysokých ruských predstaviteľov, uviedol na svojich internetových stránkach.

Medzi sankcionovanými predstaviteľmi sú Putinov hovorca Dmitrij Peskov, premiér Michail Mišustin, minister zahraničia veterán Sergej Lavrov a minister obrany Sergej Šojgu.

Zdalo sa, že sankcie uvalené vo štvrtom mesiaci od ruskej invázie z 24. februára nebudú mať väčší praktický vplyv než len symbolický.

EÚ poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc vo výške 219,3 milióna dolárov

Európska komisia oznámila, že blok poskytne Ukrajine ďalších 219,3 milióna dolárov na boj s humanitárnou krízou v krajine.

„Vďaka týmto finančným prostriedkom naši humanitárni partneri poskytujú potraviny, vodu, zdravotnú starostlivosť, prístrešie, ochranu a peňažnú pomoc,“ uviedol vo vyhlásení počas návštevy Ukrajiny komisár EÚ pre krízové ​​riadenie Janez Lenarčič.

Podľa Lenarčića komisia „úzko spolupracuje s ukrajinskými orgánmi, aby zabezpečila, že pomoc poskytovaná členskými štátmi EÚ bude v súlade s neustále sa vyvíjajúcimi potrebami“.

Kremeľ: Ďalšie obmedzenie dodávok plynu európskym zákazníkom sa neočakáva

Kremeľ vyhlásil, že neočakáva, že by Gazprom obmedzil dodávky plynu ďalším európskym zákazníkom, a dodal, že jeho systém, podľa ktorého kupujúci platí za plyn v rubľoch, funguje tak, ako má.

Gazprom prerušil dodávky niektorým európskym krajinám za to, že odmietli platiť za ruský plyn v rubľoch v rámci nového systému, ktorý Kremeľ zaviedol v reakcii na západné sankcie.