Rusko práve zničilo veľké sklady zbraní od USA a EÚ. Švajčiari nedovolia vyviezť ich muníciu na Ukrajinu, sú prísne neutrálni

Švajčiarsko odmietlo žiadosť z Nemecka o vývoze ich munície na Ukrajinu. Celkovo išlo o dve žiadosti, ktoré Švajčiari odmietli.

Odôvodnilo to prísnou neutralitou krajiny a legislatívnymi kritériami týkajúcimi sa vojnového materiálu. 

Nemecko potrebovalo súhlas Švajčiarska na zamýšľanú dodávku munície na základe pôvodnej zmluvy o jej nákupe. Podľa švajčiarskej legislatívy nie je povolený vývoz vojenského materiálu v prípade, ak je cieľová krajina zapojená do vnútorného alebo medzinárodného konfliktu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri píše, že mal „dôležitý telefonický rozhovor“ so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom.

„V predvečer rokovaní s [ruským prezidentom Vladimírom] Putinom som zdôraznil nutnosť okamžitej evakuácie civilistov z Mariupolu, vrátane Azovstalu, a okamžitej výmeny blokovaných jednotiek.“

Rusko tvrdí, že na Ukrajine zničilo veľký sklad zbraní z USA a EÚ

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že logistické centrum blízko ukrajinského mesta Odesa bolo zasiahnuté „vysoko presnými“ raketami, ktoré zničili veľkú dávku zbraní, ktoré boli na Ukrajinu dodané z USA a európskych krajín.

„Dnes popoludní zneškodnili vysoko presné rakety dlhého doletu ruského letectva logistický terminál na vojenskom letisku neďaleko Odesy, kde bola uskladnená veľká zásielka zahraničných zbraní obdržaných z USA a európskych krajín,“ uviedol vo vyhlásení hovorca ministerstva Igor Konašenkov.

Americké ministerstvo zahraničia si je isté ukrajinským víťazstvom

Ukrajinský prezident Zelenskyj uviedol, že dnes očakáva návštevu ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina v Kyjeve.

Biely dom sa k týmto plánom nevyjadril, ale hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price hovoril s BBC o vojne na Ukrajine. V relácii Sunday Morning povedal Sophii Raworthovej, že je presvedčený, že Zelenskyj vo vojne zvíťazí.

„Bude to víťazstvo pre Ukrajinu, pre Rusko to bude strategická porážka,“ povedal.

Na otázku, či USA a ich spojenci poskytujú dostatok ťažkých zbraní, Price odpovedal: „To, čo sme urobili, je, že sme poslali presne to, čo naši ukrajinskí partneri potrebujú, aby odrazili túto ruskú agresiu.“